ଆଉ ଚୀନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବନି ଭାରତ । ମିଳିଲା ଗୁପ୍ତଭଣ୍ଡାରର ଚାବିକାଠି

ଚୀନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବନି ଭାରତ

5,231

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଖଣିଜ ସମ୍ପଦର ଭଣ୍ଡାରରେ ଭରପୁର ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ । ଭାରତ ଓ ଚୀନ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଚୀନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବନି ଭାରତ । ଦେଶକୁ ମିଳିଗଲା ଗୁପ୍ତଭଣ୍ଡାରର ଚାବିକାଠି । ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଟଙ୍ଗଷ୍ଟନ୍ ପରି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଧାତୁ ଭଣ୍ଡାର ମିଳିଛି । ଏଣିକି ଚୀନ ଉପରେ ନିର୍ଭରତା ଶେଷ ହୋଇଯିବ । ଗଢ଼ବା ଜିଲ୍ଲାର ସଲତୁଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟଙ୍ଗଷ୍ଟନ୍ ଭଣ୍ଡାର ମିଳିଥିଛି । ଜିଏସଆଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାଣଙ୍କୁ ଭଣ୍ଡାର ସମ୍ମନ୍ଧରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି ।
ଟଙ୍ଗଷ୍ଟନ୍ ଦୁର୍ଲବ ଧାତୁ ଶ୍ରେଣୀରେ ଆସୁଛି । ଜିଓଲୋଜିକାଲ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁସାରେ ଏହା ଉପରେ କାମ କରୁଛି । ଏବେ ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ଧାତୁର ମ୍ୟାପିଂ କରାଯାଉଛି । ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡ୍ରିଲିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ।
ତେବେ ଏ ସମ୍ମନ୍ଧରେ ଜିଅଏସଆଇ ଅଧିକାରୀ କିଛି ବି ସୂଚନା ଦେଇନାହାନ୍ତି । ଟଙ୍ଗଷ୍ଟନ୍ ଭଣ୍ଡାର କେତେ ରହିଛି, ଏହାର ଆକଳନ ହୋଇନି । ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଟଙ୍ଗଷ୍ଟନର ପ୍ରଥମ ଖଣି ରହିଛି । ଭୁ-ବିଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଟଙ୍ଗଷ୍ଟନ୍ ମିଳବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ମାମଲାରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ହୋଇଯିବ ଦେଶ । ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଉପରେ ନିର୍ଭରତା ଶେଷ ହୋଯିବ ।
ଭାରତ ଏବେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଟଙ୍ଗଷ୍ଟନ୍ ଆମଦାନୀ କରୁଛି । ଟଙ୍ଗଷ୍ଟନ୍ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଆମଦାନୀ କରୁଥିବା ଦେଶ ଚୀନ । ଚୀନରୁ ୫୬ ପ୍ରତିଶତ, ରୁଷରୁ ୫ ପ୍ରତିଶତ, ଭିଏତନାମରୁ ୩ ପ୍ରତିଶ ଓ ମଙ୍ଗୋଲିଆରୁ ୨ ପ୍ରତିଶତ ଟଙ୍ଗଷ୍ଟନ ମିଳେ । ଚୀନ ସହ ବ୍ୟବସାୟ କମ କମ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଦେଶରେ ଟଙ୍ଗଷ୍ଟନର ଭଣ୍ଡାର ମିଳବା ଏକ ଭଲ ଖବର ବୋଲି କୁହାଯାଇ ପାରିବ

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.