ଇସ୍ରାଏଲ-ହମାସ୍ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ଲୋହିତ ସାଗରରେ ଏକ ଆମେରିକୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏବଂ ମାଲବାହୀ ଜାହାଜ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ

69

ୟେମେନର ହୁତି ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ଲୋହିତ ସାଗରରେ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ଜାହାଜ ମାନଙ୍କ  ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଡ୍ରୋନ୍ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଗୁଳି ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟେମେନର ସାନାଠାରେ ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟା ବେଳେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା । ରବିବାର ଦିନ ଲୋହିତ ସାଗରରେ ଆମେରିକାର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏବଂ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଜାହାଜ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ପେଣ୍ଟାଗନ୍ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ୟେମେନର ହୁତି ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ଦୁଇଟି ଜାହାଜ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯାହା ସେମାନେ ଇସ୍ରାଏଲର ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ। ତେବେ ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ଆମେରିକାର ନୌସେନା ଜାହାଜକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିନାହାଁନ୍ତି ।ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍-ହାମାସ୍ ଯୁଦ୍ଧ ସହିତ ଜଡିତ ସାମୁଦ୍ରିକ ଆକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ପେଣ୍ଟାଗନ୍ କହିଛି ଯେ ଲୋହିତ ସାଗରରେ USS କାର୍ନି ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଜାହାଜ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଆମେ ଅବଗତ ଅଛୁ ଏବଂ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ହେବାପରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବୁ ।

ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରଣ

ଏହାପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟିଶ ସେନା ଲୋହିତ ସାଗରରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍-ହମାସ୍ ଯୁଦ୍ଧ ସହ ଜଡିତ ସାମୁଦ୍ରିକ ଆକ୍ରମଣର ଏକ ଉଦାହରଣ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି । ଲାଲ ସମୁଦ୍ରରେ ଜାହାଜ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ୟେମେନର ହୁତି ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ଲୋହିତ ସାଗରରେ ଜାହାଜ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଡ୍ରୋନ୍ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଦ୍ବାରା ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟେମେନର ସାନାଠାରେ ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟା ବେଳେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା ।

ଆମେରିକା ନୌସେନାର ପଞ୍ଚମ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟପୂର୍ବରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି

ଆମେରିକାର ନୌସେନାର ପଞ୍ଚମ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟପୂର୍ବରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି । ମଧ୍ୟପୂର୍ବର ଅନେକ ଦେଶରେ ସାମରିକ ଆମେରିକାର ବେସ ଅଛି । ସମ୍ପ୍ରତି ଇସ୍ରାଏଲ୍-ହାମାସ୍ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ନୌସେନା  ଏହାର ଦୁଇଟି ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ବାହକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଗୃପକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନାଟୋ ଦେଶର କିଛି ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ମଧ୍ୟପୂର୍ବରେ ନିରନ୍ତର ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଛି ।