ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଅରାଜକତା ପରେ ଅଭେଦ୍ୟ ଦୁର୍ଗରେ ପରିଣତ ହେଲା ଲାଲକିଲ୍ଲା । ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ଥିତି ପରିଦର୍ଶନ ପରେ  ବଢିଲା ସୁରକ୍ଷା

113

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ରାଜଧାନୀରେ ଦିଲ୍ଲର ଛାତିରେ ଯାହା ଘଟଣା ଘଟିଲା ତାହା ସାରା ଦେଶ ଦେଖିଲା । କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ ନାଁରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲିରେ ସାମିଲ ହୋଇ ହଜାର ହଜାର ଚାଷୀ ଆଇନ ଭାଙ୍ଗିଲେ । ଏପରିକି ଲାଲ କିଲ୍ଲା ଉପରକୁ ଯାଇ ଶିଖ ଧର୍ମୀୟ ପତାକା ଲଗାଇଲେ । ଅନୁମତି ମିଳିଥିବା ରୁଟ ବଦଳରେ ଅନ୍ୟ ରୁଟ୍ରେ ଯାଇ ପହଂଚିଗଲେ ଲାଲକିଲ୍ଲା । ଆଉ ତା ପରେ ଯାହା ଘଟିଲା, ସାରା ଦେଶ ଦେଖିଲା । ଆଉ ଏହାପରେ ଲାଲକିଲ୍ଲାର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଧ୍ୱସଂଲୀଳା ରଚିଥିଲେ ପ୍ରତିବାଦକାରୀ । କମ୍ପୁଟର, ଆସବାବପତ୍ର ଯାହା ସାମ୍ନାରେ ଦେଖିଥିଲେ ତାକୁ ଭାଙ୍ଗି ଚୁରମାର କରିଦେଇଥିଲେ । ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ପୂର୍ବରୁ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳାର କଥା କହୁଥିବା ଚାଷୀ ନେତା ଏବେ କହୁଛନ୍ତି ଦୋଷୀ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେଉ ।

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲିରେ ବାହାରି ଚାଷୀମାନେ ଯେଉଁ କାଣ୍ଡ ଭିଆଇଲେ ତାକୁ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ଚାଷୀନେତା । କହିଛନ୍ତି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀର ରାସ୍ତା ଜଣାନଥିଲା । ରିଂ ରୋଡରୁ ଫେରିବା ବଦଳରେ ସେମାନେ ଭୁଲବଶତଃ ଲାଲକିଲ୍ଲାକୁ ପଳାଇଥିଲେ । ତେବେ ଭୁଲ ରାସ୍ତାରେ ପଳାଇଥିବା ଚାଷୀ ସେଠାରେ ପହଂଚି ଏମିତି କାଣ୍ଡ ଭିଆଇଥିଲେ ।  ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ପ୍ରତିବାଦ ନାଁରେ ଏପରି ହିଂସାକୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି ।

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଲାଲକିଲ୍ଲା ସମେତ ସାରା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଯେଉଁ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଲା ତାହା ଉପଦ୍ରବରୁ କମ ନଥିଲା । ପ୍ରତିବାଦର ଏପରି ଚିତ୍ର ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନର ଭବିଷ୍ୟତ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଲଗାଇଛି ।

Comments are closed.