କେନ୍ଦ୍ର କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ । କହିଲେ ଖୋଲା ମନରେ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତୁ କୃଷକ

409

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ୧୫ ଦିନରେ ପହଂଚିଲା କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ସରକାର ଦେଉଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କୃଷକ ମାନେ ବାରମ୍ବାର ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଉଥିବା ବେଳେ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ କୃଷି କାନନୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଦାବିରେ ଅଡି ବସିଛନ୍ତି କୃଷକ ମାନେ । ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାର ଅକଳରେ ପଡିଥିବା ବେଳେ କୃଷକ ମାନେ ଏବେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରବେଶ ପଥକୁ କୃଷକ ମାନେ ଧିରେ ଧିରେ କବଜା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖ ଦିନ ସମଗ୍ର ଭାରତର ପ୍ରତିଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କୃଷକ ମାନେ ପ୍ରତିବାଦ କରିବାକୁ ବି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଏନେଇ ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ରସିଂ ତୋମାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଡାକି କୃଷି କାନୁନର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କହିବା ସହ କୃଷକ ମାନେ ଚାହୁଁଥିବା ବିନ୍ଦୁ ଉପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ କିଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ତାହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ତୋମାର କହିଛନ୍ତି କି ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆଇନରେ କ’ଣ କ’ଣ ସଂଶୋଧନ ଆଣିପାରିବେ ସେ ନେଇ ଗତକାଲି ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହାକୁ କୃଷକ ମାନେ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଥିଲେ ବି ସେମାନେ ଏହା ଉପରେ ଆଉଥରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି କି କୃଷି ଉତ୍ପାଦିତ ଶଷ୍ୟର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଜାରି ରହିବ । ମଣ୍ଡିକୁ ନେଇ ଉଠୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି କି ମଣ୍ଡି ପୂର୍ବଭଳି ଚାଲୁ ରହିବ । ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି ସୁଦୃଢ କିଭଳି କରାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ସରକାର ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଚାଷକୁ ନେଇ କୃଷକ ମାନଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରିବାକୁ ଯାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି  କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଫାର୍ମିଂ ଏକ ଇଚ୍ଛାଧିନ ଫାର୍ମିଂ । ଚାଷୀ ଚାହିଁଲେ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଫାର୍ମିଂ କରିପାରିବ ନହେଲେ ସେ ପୂର୍ବଭଳି ନିଜ ଜମିରେ ନିଜେ ଚାଷ କରି ଲାଭବାନ ହୋଇପାରିବ । ଅନ୍ୟପଟେ ମଣ୍ଡି ବାହାରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନଙ୍କ ଉପରେ କରଛାଡ ଭଳି ଯେଉଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ନୂତନ କୃଷିବିଲରେ ଥିଲା ତାହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ମଣ୍ଡି ଓ ମଣ୍ଡି ବାହାରେ ଶଷ୍ୟ କିଣୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ କର ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ମଣ୍ଡିବାହାରେ ଯଦି କୃଷକକୁ ତା ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ସରକାରୀ ମଣ୍ଡି ଠାରୁ ଅଧିକ ମିଳିବ ତେବେ କୃଷକ ମାନେ ଅଧିକ ଲାଭବାନ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଏବେ ଥିବା ଆଇନ ମୁତାବକ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ବେପାରୀ ବା ମଧ୍ୟସ୍ଥି ମାନେ ଅଧିକ ଲାଭବାନ ହେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ନୂଆ ଆଇନ ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ମାନଙ୍କର ଲାଭ କମିବ । ଅନ୍ୟପଟେ ଚୁକ୍ତି ଭିତ୍ତିକ ଚାଷରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଲେ ପ୍ରଥମେ ତାହା ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ଏହାକୁ କୋର୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏନେଇ କୃଷକ ମାନେ ଅନ୍ୟର ଚାପରେ ବଶବର୍ତ୍ତି ନହୋଇ ଖୋଲା ମନରେ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବିଚାର କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଆଜି (ଗୁରୁବାର) ସଂନ୍ଧ୍ୟା ୫.୩୦ ମିନିଟରେ କୃଷକ ନେତା ମାନେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୃଷକ ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତ କହିଛନ୍ତି କି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାର କୃଷି ବିଲ୍ କୁ ପ୍ରତ୍ୟାହର କରି ନାହାନ୍ତି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଉ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି କି କେବଳ ଆମକୁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ହଇରାଣ କରୁନାହାନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ସହ ୟୁ.ପି,ହରିଆଣା ଓ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ବି ହଇରାଣ କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ନଦେଇ ଆମର ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ରହିଛି ।

Comments are closed.