୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ସକ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।  ଅନେକ ଦେଶ କଣ ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି ରିହର୍ସାଲ  ?

156

ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ଘଣ୍ଟି ପୁଣି ଥରେ ବାଜିବାକୁ ଲାଗିଲାଣି । ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା ଢେର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଗତ ୨୪  ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପରମାଣୁ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ଉତ୍ତର କୋରିଆ, ଇରାନ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ରୁଷ ଏବଂ ଏପରିକି ଆମେରିକାରେ ଆଣବିକ ବୋମା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ତୀବ୍ର ହୋଇଛି ।

ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ଶବ୍ଦ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।  ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ବିଶ୍ବର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଅଦ୍ଭୁତ ପରମାଣୁ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପମାନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଉତ୍ତର କୋରିଆ, ଇରାନ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ରୁଷ ଏବଂ ଏପରିକି ଆମେରିକାରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଗତ କିଛି ମାସ ଧରି ଆମେରିକା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା ଘନିଷ୍ଠତାକୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଧମକ ଦେଉଛି । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସେନା ସହିତ ଆମେରିକା ସେନା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସ ପରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମଧ୍ୟ ଏହାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଶକ୍ତି ବିଶ୍ୱକୁ ଦେଖାଇଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସର ଜବାବରେ ପରମାଣୁ କାଉଣ୍ଟର ଆକ୍ରମଣ ଡ୍ରିଲ ମଧ୍ୟ କରିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପରମାଣୁ ବୋମା ତିଆରି କରିବାକୁ ଇରାନର ସଂସଦରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଆଣବିକ ବୋମା ବିଷୟରେ ପୋଲାଣ୍ଡ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ପରେ ତୁରନ୍ତ ପୋଲାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ଆଣବିକ ବୋମା ରଖିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆ କଲା  ଆଣବିକ ଡ୍ରିଲ

ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ତତ୍ତ୍ଵାବଧାନରେ କୋରିଆ ସେନା “ଆଟମିକ ଟ୍ରିଗର” ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବହାର କରି ଆଣବିକ ପ୍ରତିଶୋଧ ପରାୟଣତାର ପ୍ରଥମ ଅଭ୍ୟାସ କରିଥିଲା । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ କହିଛି ଯେ ୱାଶିଂଟନ୍ ଏବଂ ସିଓଲ୍ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ବିବାଦ ଉପରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସହ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଆଣବିକ ଡ୍ରିଲ୍ କରିଛି ।ଏହି ଡ୍ରିଲ ଅଧୀନରେ ଆଣବିକ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ପ୍ରଥମ ଆଲାର୍ମ – ହ୍ୱାସନାପାଲ୍ରିଙ୍ଗ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ଆଲାର୍ମ ବାଜିବା ମାତ୍ରେ ଆଣବିକ ବାହିନୀର ସମସ୍ତ ୟୁନିଟ୍ ସକ୍ରିୟ ହେବାକୁ ରିହର୍ସାଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏକ ନକଲି ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧ ମୁଣ୍ଡ ଥିବା ଏକ ସୁପର ବୃହତ ଏକାଧିକ ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚରରୁ ଆଣବିକ ସେଲ୍ ମଧ୍ୟ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା । ୩୫୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ସୁପର ବୃହତ ଏକାଧିକ ରକେଟ୍ ସହିତ ଏକ ଦ୍ୱୀପକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଆଣବିକ ଡ୍ରିଲର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏଥିରେ ପ୍ରକୃତ ଯୁଦ୍ଧ ପରି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଇରାନର ସଂସଦରେ ପରମାଣୁ ବୋମାର ସ୍ବର ।

ଏବେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ଟେନସନ ଚରମ ସୀମାରେ ରହିଛି । ଏପ୍ରିଲ ୧୪  ରେ ଇରାନର ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଏକ ଭୟ ରହିଛି ଯେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ । ଜଣେ ଇରାନର ସାଂସଦଙ୍କୁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ଯଦି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତା ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଇରାନ ପାଇଁ ପରମାଣୁ ବୋମା ତିଆରି କରିବେ। ଆମେରିକା ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଯେ ଇରାନ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ପରମାଣୁ ବୋମା ତିଆରି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଯଦିଓ ଇସ୍ରାଏଲ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଧମକ ପରେ ଇରାନ ପରମାଣୁ ସମୃଦ୍ଧ ଦେଶ ହେବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ପୋଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ରୁଷ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଆହୁରି ବଢିଲା ।

ରୁଷ ସହିତ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ପୋଲାଣ୍ଡର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ରଖିବାକୁ ପୋଲାଣ୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି । ରୁଷର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ପୋଲାଣ୍ଡ ନାଟୋର ସଦସ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି, ତା’ହେଲେ ଆମେରିକାର ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ନାମରେ ରଖିବାକୁ କାହିଁକି ଚାହୁଁଛି ? ରୁଷ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଯଦି ପୋଲାଣ୍ଡ ଏହା କରେ, ତେବେ ନାଟୋ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ ପୋଲାଣ୍ଡରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଆମେରିକୀୟ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ରୁଷର ପ୍ରଥମ ଟାର୍ଗେଟ ହେବ। ଏହି ବିକାଶ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ରୁଷ ଭୟ କରୁଛି ଯେ ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ରୋମାନିଆ ଦେଇ ୟୁକ୍ରେନରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଓଡେସାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକା ଉପଦେଷ୍ଟାମାନଙ୍କ ନାମରେ ୟୁକ୍ରେନରେ ଏହାର ଅନେକ ସୈନିକକଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି ।