କଲାମ ଦ୍ୱୀପରୁ ହେଲା ସ୍ମାର୍ଟ ମିସାଇଲର ସଫଳ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ : ୪ନମ୍ବର ଲଞ୍ଚ୍‌ପ୍ୟାଡରୁ ହେଲା ଉତକ୍ଷେପଣ

99

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଚାନ୍ଦିପୁର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରର ଧାମରାସ୍ଥିତ କଲାମ ଦ୍ୱୀପରେ ଥିବା ୪ନମ୍ବର ଲଞ୍ଚ୍‌ପ୍ୟାଡରୁ ଆଜି ସୁପରସୋନିକ୍ ମିସାଇଲ୍ ଆସିଷ୍ଟେଡ ରିଲିଜ୍ ଅଫ୍ ଟର୍ପେଡୋ (ସ୍ମାର୍ଟ) ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି। ଆଜି ସକାଳ ୧୧ଟା ୪୫ରେ କଲାମ ଦ୍ୱୀପରୁ ସ୍ମାର୍ଟ ସଫଳତାର ସହ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ପରିସର ଏବଂ ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉଡ଼ାଣ, ନାକ କୋଣର ପୃଥକତା, ଟର୍ପେଡୋ ମୁକ୍ତ ହେବା ଏବଂ ଭେଲୋସିଟି ହ୍ରାସ ମେକାନିଜିମ୍ (ଭିଆରଏମ) ନିୟୋଜନ ସହିତ ସମସ୍ତ ମିଶନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପୂରଣ ହୋଇଛି ବୋଲି ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଉପକୂଳରେ ଥିବା ଟ୍ରାକିଂ ଷ୍ଟେସନ୍ (ରାଡାର୍, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍) ଏବଂ ଡାଉନ୍ ରେଞ୍ଜ୍ ଜାହାଜ ସମେତ ଟେଲିମେଟ୍ରି ଷ୍ଟେସନ୍ ସବୁ ଘଟଣା ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ । ଆଣ୍ଟି-ସବମେରାଇନ୍ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷମତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ଏହି ମିସାଇଲ୍ ଲଞ୍ଚ ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଡିଆରଡିଏଲ, ଆରସିଆଇ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଏଡିଆରଡିଇ ଆଗ୍ରା, ଏନଏସଟିଏ ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ସହିତ ଅନେକ ଡିଆରଡିଓ ଲାବୋରେଟୋରି ସ୍ମାର୍ଟ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିକଶିତ କରିଥିବ‌ା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

Comments are closed.