୭୩ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ଆସିବ କରୋନା ଟିକା : ମାଗଣା କରୋନା ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବେ ସରକାର

4,583

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା ‘କୋଭିଶିଲ୍ଡ’ ୭୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ପୁଣେ ଭିତ୍ତିକ ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନି ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଦ୍ୱାରା କୋଭିଶିଲ୍ଡ ବିକଶିତ ହେଉଛି | ଜାତୀୟ ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଭାରତ ସରକାର ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା କରୋନା ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି ଜଣା ପଡ଼ିଛି।

ପୁଣେ ସ୍ଥିତ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଭାରତ ସରକାର ଆମକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ ପ୍ରାଥମିକତା ଲାଇସେନ୍ସ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ, ଆମେ ଟ୍ରାଏଲ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛୁ, ଯାହା ଦ୍ବାରା ୫୮ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ହେବ | ଏହିପରି, ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ଶନିବାର ଦିନ ଦିଆଯାଇଛି, ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ଶନିବାର ଠାରୁ ୨୯ଦିନ ପରେ ଦିଆଯିବ | ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ଦିଆଯିବାର ୧୫ଦିନ ପରେ ପରୀକ୍ଷଣର ଅନ୍ତିମ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ | ଏହା ପରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କୋଭିଶିଲ୍ଡକୁ ବଜାରକୁ ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ କରିବାକୁ ୭ ରୁ ୮ ମାସ ସମୟ ଲାଗିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶନିବାର ଠାରୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇଛି |  ୧୭ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୬୦୦ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା  ଅଗଷ୍ଟ ୨୨ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । ଏହି ଟିକା ସେରମ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଅଟେ। ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀରୁ ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଅଧିକାର କ୍ରୟ କରିଛି | ଏଥିପାଇଁ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକାକୁ ରୟାଲ୍ଟି ପ୍ରଦାନ କରିବ | ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ, ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଏହି ଟିକାକୁ ଭାରତ ଏବଂ ବିଶ୍ବର ୯୨ଟି ଦେଶରେ ବିକ୍ରି କରିବ |

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସିଧାସଳଖ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରୁ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା କିଣାଯିବ ଏବଂ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ମାଗଣାରେ ଦିଆଯିବ | ଜୁନ୍ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ସରକାର ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରୁ ୬୮କୋଟି ଟିକା କିଣିବେ । ଜାତୀୟ ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଭାରତ ସରକାର ମାଗଣା ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

Comments are closed.