ମହାନ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ଭଗତ ସିଂ-ସୁଖଦେବ ଓ ରାଜଗୁରୁଙ୍କୁ ମନେ ପକାଉଛି ଦେଶ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଓ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍ ଶାହା ଜଣାଇଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ସଲାମ୍ ସହିଦ ।

60

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଆଜି ସହିଦ ଦିବସରେ ଦେଶ ବୀର ଯବାନ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି । ଆଜିର ଦିନରେ ଇଂଗ୍ରେଜ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ୧୯୩୧ ମସିହାରେ ମହାନ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ଭଗତ୍ ସିଂ, ସୁଖଦେବ ଓ ରାଜଗୁରୁଙ୍କୁ ଫାଶି ଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ସହିଦ ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସମେତ ଦେଶର ବଡ ବଡ ନେତା ମାନେ ଏହି ସହିଦ ମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଛନ୍ତି ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି କି ସ୍ୱାଧୀନତାର କ୍ରାନ୍ତିଦୂତ ଅମର ସହିଦ ଭଗତ୍ ସିଂ, ସୁଖଦେବ ଓ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦିବସରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶତ ଶତ ପ୍ରଣାମ ।  ମା’ ଭାରତୀଙ୍କ ଏହି ସୁପୁତ୍ର ମାନଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦେଶର ଯୁବକ ମାନଙ୍କୁ ପୀଢି ପରେ ପୀଢି ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ ।

ସେହିଭଳି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍ ଶାହା ତାଙ୍କ  ଟ୍ୱିଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି କି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତାର ଇତିହାସରେ ସହିଦ ଭଗତ ସିଂ, ରାଜଗୁରୁ ଓ ସୁଖଦେବଙ୍କ ବୀରତା ଓ ଯୋଗଦାନକୁ ଭାଷାରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଦେଶର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଗୋଲାମୀମୁକ୍ତ କରିବା ଓ ଦେଶକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦେବାରେ ଏମାନଙ୍କ ଭୂମିକା ମନେ ପକାଇ ଆଜି ସାରା ଦେଶର ଲୋକେ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ବୀର ସହିଦ ମାନଙ୍କୁ କୋଟି କୋଟି ପ୍ରଣାମ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ । ସେହିଭଳି ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେ.ପି ନଡ୍ଡା ବି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏହି ସହିଦ ମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି  ।

କହିରଖୁ କି ସ୍ୱାଧୀନତା ଲଢେଇ ବେଳେ ଯେତେବେଳେ ଇଂଗ୍ରେଜ ମାନେ ‘ପବ୍ଲିକ୍ ସେଫ୍ଟି ଓ ଟ୍ରେଡ ଡିସପ୍ୟୁଟ୍’ ବିଲ୍ ପାରିତ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭଗତ ସିଂ ଓ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ମାନେ ମିଶତ ବିଧାନସଭାରେ ବୋମା ପକାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେମାନେ ସେଠାରୁ ଖସି ନଯାଇ ଇଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରା ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି କୋର୍ଟ ଭଗତ ସିଂ, ରାଜଗୁର ଓ ସୁଖଦେବଙ୍କୁ ଫାଶି ଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ଏହି ରାୟ ଆସିବା ପରେ ଦେଶ ଭିତରେ ବିପ୍ଳବର ବହ୍ନି ଜଳିଉଠିଥିଲା । ଇଂଗ୍ରେଜ ସରକାର ଥରହର ହୋଇଉଠିଥିଲା । ଲୋକଙ୍କ ଆକ୍ରୋସକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଫାଶି ଦଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଫାଶି ଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇ ଦେଇଥିଲେ ।

Comments are closed.