୭୦ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର ରଜନୀକାନ୍ତ : ଟଲିଉଡରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଲିଉଡ ସବୁଠି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ନିଜ ଅଭିନୟର ଯାଦୁ

160

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବଲିଉଡ ଏବଂ ଟଲିଉଡର ସୁପରଷ୍ଟାର ରଜନୀକାନ୍ତ ଆଜି ତାଙ୍କର ୭୦ ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରଶଂସକ ତାଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଉଛନ୍ତି । ୧୨ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୫୦ରେ ରଜନୀକାନ୍ତ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଏକ ମରାଠୀ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏକ ଗରିବ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ରଜନୀକାନ୍ତ କେବଳ ଟଲିଉଡରେ ନୁହେଁ ବରଂ ବଲିଉଡରେ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ଦକ୍ଷିଣରେ ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କୁ ଥଲାଇଭା କୁହାଯାଏ ।

ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ହେଉଛି ଶିବାଜୀ ରାଓ ଗାଇକୱାଡ | ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ରାମୋଜି ରାଓ ଗାଏକୱାଡ ଏବଂ ସେ ଜଣେ ହାଭିଲଡର ଥିଲେ। ରଜନୀକାନ୍ତ ଚାରି ଭାଇଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସାନ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମା’ ଙ୍କର ମାତ୍ର ଚାରି ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଘରକୁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ରଜନୀକାନ୍ତ କୁଲି କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର ପରିବହନ ସେବାରେ ବସ୍ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଭାବରେ ଚାକିରି ପାଇଥିଲେ ।

କଣ୍ଡକ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ ସେ କନ୍ନଡ ଥିଏଟରରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ତାମିଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଥିଲା ‘ଆପୋରଭା ରାଗନାଗଲ୍’ । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କୁ କମଲ ହାସନ ଏବଂ ଶ୍ରୀବିଡ଼ିଆ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ୧୯୭୫ ରୁ ୧୯୭୭ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଅଧିକାଂଶ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କମଲ ହାସନଙ୍କ ସହ ଭିଲେନ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ତାମିଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଭୈରବୀ’ ୧୯୭୮ରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ସୁପରଡୁପର ହିଟ୍ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହା ପରେ ରଜନୀକାନ୍ତ ପଛକୁ ଚାହିଁ ନଥିଲେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଅନେକ ସୁପରହିଟ୍ ଫିଲ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଭିନ୍ନ ଶୈଳି ତାଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ଦେଲା । ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟରେ, ନିଜର ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ ଅଭିନୟ ପ୍ରତିଭା ବଳରେ ସେ ଲୋକଙ୍କ ଗ୍ରହଣରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବା ସହ ସାଉଥ୍ ସିନେମାର ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ହୋଇଥିଲେ । ଦକ୍ଷିଣରେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିବା ପରେ ରଜନୀକାନ୍ତ ବଲିଉଡ ଆଡକୁ ଯାଇ ଫିଲ୍ମ ‘ଅନ୍ଧା କାନୁନ’ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ବଲିଉଡରେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଅଭିନୟ ଯାଦୁରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପାଗଳ କରିଦେଇଥିଲେ । ସିଗାରେଟ୍ ଫ୍ଲପ୍ କରିବାର ଷ୍ଟାଇଲ୍ କିମ୍ବା ମୁଦ୍ରା ଟସ୍ କରିବା କିମ୍ବା ଚଷମା ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ହସିବାର ଷ୍ଟାଇଲ୍ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲା ​​। ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କ ଷ୍ଟାଇଲ୍ କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ କପି କରାଯାଇଥିଲା ।

ବଲିଉଡରେ ରଜନୀକାନ୍ତ ୨.୦, ଇନସାଫ୍ କୋନ୍ କରେଗା, ଖୁନ୍ କା କର୍ଜ, କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ, ମେରୀ ଅଦାଲତ, ଜାନ୍ ଜାନି ଜନାର୍ଦ୍ଦନ, ଭଗବାନ୍ ଦାଦା, ଅନ୍ଧା କାନୁନ, ଚାଲବାଜ ଏବଂ ଇନସାନିୟତ୍ କା ଦେବତା ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନିଜ ଅଭିନୟର ଯାଦୁ ଦେଇଖାଇଛନ୍ତି । ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କୁ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ତାରକା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ସିନେମା ଜଗତକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କୁ ୨୦୧୪ ରେ ୬ ଟି ତାମିଲନାଡୁ ରାଜ୍ୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଟି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ଏବଂ ସ୍ପେଶାଲ ଆୱାର୍ଡ ଫର ବେଷ୍ଟ ଆକ୍ଟର ଭଳି ଦୁଇଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

୩୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ, ରଜନୀକାନ୍ତ ୨୬ ଫେବୃଆରୀ ୧୯୮୧ ରେ ଲାଥାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଦୁଇଟି ଝିଅ ଅଛି । ବଡ଼ ଝିଅ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରଜନୀକାନ୍ତ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ଅଭିନେତା ଧନୁଷଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସାନ ଝିଅ ସାଉଣ୍ଡାରିଆ ରଜନୀକାନ୍ତ ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ନିର୍ମାତା ଏବଂ ଗ୍ରାଫିକ୍ ଡିଜାଇନର୍ |

Comments are closed.