କେକେ ତୁମେ ମନେରହିବ। ସେଲସମ୍ୟାନରୁ ସଫଳ ଗୀତିକାର। କେକେଙ୍କ ଲମ୍ବା ଯାତ୍ରା ପଢନ୍ତୁ …

135

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ମୃତ୍ୟୁ ଏମିତି ବି ଆସେ । କେହି କେବେବି କଳ୍ପନାରେ ଭାବିନଥିବେ । ଯେଉଁ ପଦ ଧରି ସେ ଗୀତ ଗାଉଥିଲେ ସେହି କଥା ସତ ହେବ ଆଉ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସେ ଚିରନିଦ୍ରାରେ ଶୋଇପଡିବେ । ଏ ଘଟଣାକୁ ସହଜରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିହେଉନି । ମଙ୍ଗଳବାର କୋଲକାତାରେ ଲାଇଭ କନସର୍ଟରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ମନୋରଂଜନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଲୋକପ୍ରିୟ ବଲିଉଡ ଗାୟକ କେକେ ଏଭଳି ହଠାତ ମୃତ୍ୟୁକୋଳକୁ ଚାଲିଯିବେ ସେକଥା ହୁଏତ କେହିବି କଳ୍ପନାରେ ସୁଦ୍ଧା ଭାବିନଥିବେ । ଏହି ଲୋକପ୍ରିୟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ କ୍ରିଷ୍ଣକୁମାର କୁନ୍ନଥ । ସେ କେକେ ନାମରେ ନିଜ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ନିକଟରେ ପରିଚିତ ଥିଲେ । ବଲିଉଡର ଅନେକ ନାମୀଦାମୀ କଳାକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଗୀତ ଗାଇ ସଂଗୀତ ଦୁନିଆରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ତିଆରି କରିପାରିଥିଲେ ।

 କ୍ରିଷ୍ଣକୁମାର କୁନ୍ନଥ ଓରଫ କେକେ
 ୧୯୬୮ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ କେକେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ
 ଦିଲ୍ଲୀର ସେଣ୍ଟ ମ୍ୟାରି ସ୍କୁଲ ଓ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ କେକେ
 ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେ ୧୯୯୬ ରେ ଗୁଲଜାରଙ୍କ ଛୋଡ ଆୟେ ହମ୍ ୱୋ ଗଲିଆଁ ଗୀତ ଗାଇଥିଲେ । ଏହା ଏକ ଫିଲ୍ମର ଗୀତ ଥିଲା
 ୧୯୯୯ରେ ହମ୍ ଦିଲ୍ ଦେ ଚୁକେ ସନମ୍ ଫିଲ୍ମର ତଡପ ତଡପ ଗୀତ ତାଙ୍କୁ ବଲିଉଡରେ କେକେଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲା ନୂଆ ପରିଚୟ
 ୯ଟି ଭାଷା ହିନ୍ଦୀ, ତାମିଲ, ତେଲୁଗୁ, କନ୍ନଡ, ମାଲାୟଲମ, ମରାଠୀ, ବେଙ୍ଗଲୀ, ଆସାମୀ ଓ ଗୁଜରାଟୀ ଭାଷାରେ ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି
 ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ଦସ ଫିଲ୍ମର ଟାଇଟେଲ ଟ୍ରାକ ଦସ୍ ବାହାନେ କରକେ ଲେ ଗେୟ ଦିଲ୍
 ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୋପ୍ରା ଏବଂ ଅର୍ଜୁନ କପୁରଙ୍କ ଗୁଣ୍ଡେ ଫିଲ୍ମର ତୁନେ ମୋରି ଏଂଟ୍ରି ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି
 ୫ଥର ଫିଲ୍ମ ଫେୟାର ଆୱାର୍ଡ ପାଇଁ ମନୋନୀତ
 ୨୦୦୭ ସ୍କ୍ରିନ ଆୱାର୍ଡ ପାଇଁ ମନୋନୀତ, ୨୦୦୯ରେ ମିଳିଥିଲା ସ୍କ୍ରିନ ଆୱାର୍ଡ
 ୬ ଥର ଆଇଫା ଆୱାର୍ଡ ପାଇଁ ମନୋନିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ କେକେ 

ସଂଗୀତ ଦୁନିଆରେ ଜଣେ ଲୋକପ୍ର୍ରିୟ ତଥା ଜଣାଶୁଣା କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଭାବେ ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ବନାଇଥିବା କେକେଙ୍କ ଜୀବନ ବଡ ସଂର୍ଘଷ ଅତିକ୍ରମ କରି ସଫଳତା ପାଇଥିଲା । ସଂଗୀତ ଦୁନିଆରେ ପାଦ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ସେଲସ ଏକ୍ସଜିକ୍ୟୁଟିଭ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟର ବିଧାନ କିଛି ଅଲଗା ଥିଲା ସେଲସ ମ୍ୟାନରୁ ସେ ପାଲଟିଥିଲେ ପପୁଲାର ସିଙ୍ଗର । ମଙ୍ଗଳବାର ହଠାତ ଅସୁସ୍ଥତା ଅନୁଭବ କରିବା ପରେ କାର୍ଯକ୍ରମସ୍ଥଳରୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ତାଙ୍କୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଓ ଡାକ୍ତର ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହାପରଠୁ ଆଉ ଶୁଭିବନି କେକେଙ୍କ ଦମଦାର କଣ୍ଠରେ ଗୀତ । ତାଙ୍କ ଗୀତରେ ଝୁମିବେନି ଦର୍ଶକ,ଦୁଲୁକିବନି ମଂଚ । କାରଣ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ନୀରବ ହୋଇଯାଇଛି କେକେଙ୍କ ସେହି ଯାଦୁଗରୀ ସ୍ୱର । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଛାଡି ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି ଲୋକପ୍ରିୟ ସିଙ୍ଗର କେକେ ।