କୈଳାସ ଦେଶର କାହାଣୀ । ଭଣ୍ଡ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦଙ୍କ କୈଳାସ ଦେଶର ସତ କଣ, ଠକିବାର ନୂଆ ତରିକା ଆପଣାଇଛନ୍ତି କି ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ?

253

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବିଦାଦୀୟ ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦଙ୍କୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚା । ରାତାରାତି ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ ଘୋଷଣା ହେଲା ଯେ, ଦେଶରୁ ଫେରାର ବାବା ତାଙ୍କର ଏକ ଅଲଗା ଦେଶ ଗଢିଛନ୍ତି । ସେହି ଦେଶର ଅଲଗା ପାତାକା, ଅଲଗା ପାସପୋର୍ଟ, ଅଲଗା ସରକାର ଓ ଅଲଗା ପଇସା ବି ହେବ । ସ୍ୱାମୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଏହି ଅଲଗା ଦେଶକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ବି କରିଛନ୍ତି ।

ଫେରାର ବାବାଙ୍କ କୈଳାସ କାଣ୍ଡ । ଭାରତରୁ ଫେରାର ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଏଥର ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ୱେବସାଇଟକୁ ନେଇ । ସ୍ୱାମୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ କୈଳାସା ଡଟ୍ ଓଆରଜିରେ ଏମିତି କିଛି କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯାହା ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି । ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ରେ ଲେଖା ଯାଇଛି କୈଳାସା ଏକ ଅଲଗା ଦେଶ, ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ହିନ୍ଦୁମାନେ କେବଳ ଏଠାକୁ ଆସିପାରିବେ । ଏହି ୱେବସାଇଟକୁ ନିରିଖି ଦେଖିଲେ ଜାଣି ପାରିବେ ସ୍ୱାମୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଏହି ଅଲଗା ଦେଶ ପାଇଁ ଅଲଗା ପାସପୋର୍ଟ ବି ତିଆରି କରିଛନ୍ତିି । ଦେଶର ଅଲଗା ପତାକା ବି ରହିଛି । ତେଣୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି – କ’ଣ ପ୍ରକୃତରେ ଭାରତରୁ ଫେରାର, ଭଣ୍ଡ ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଅଲଗା ଦେଶ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି? ଅଲଗା ପାସପୋର୍ଟ ଓ ଅଲଗା ପତାକା ବି ବନାଇଛନ୍ତି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତର ଖୋଜୁଖୋଜୁ କେବଳ ଏତିକି ତଥ୍ୟ ମିଳିଛି ଯେ, ଫେରାର ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ କାରାବିୟାନ ଦେଶରେ ଲୁଚିଛନ୍ତି । ସୂଚନା ମିଳୁଛି ଯେ, ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଇକ୍ୱାଡୋରରେ ଲୁଚିଛନ୍ତି । କିଛି ଲୋକ ଏଭଳି କହୁଛନ୍ତି ଯେ, ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ତ୍ରିନିଦାଦ ଓ ଟବାଗୋରେ ଗୋଟିଏ ଦ୍ୱୀପ କିଣିସାରିଛନ୍ତିି । ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଫେରାର ହେବା ନେଇ ଖବର ଗୁଜରାଟ ପୋଲିସ ନିକଟରୁ ମିଳିଛି ।

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ହେଉଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ଅନୁସାରେ ଭାରତରୁ ଫେରାର ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ କାରାବିୟାନ ଦେଶ ତ୍ରିନିଦାଦ ଓ ଟବାଗୋରେ ଲୁଚିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ଗୁଜରାଟ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ପୋଲିସ ଯେଉଁ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଖୋଜୁଛି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦଙ୍କ ସହିତ ଅଛନ୍ତି । ଅହମ୍ମଦାବାଦ ପୋଲିସ ଏହି ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବ୍ଲୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିବାବେଳେ ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ନୋଟିସ ଜାରି କରିପାରେ । କେବେ ନିଜକୁ ଭଗବାନଙ୍କ ଅବତାର, ତ ପୁଣିକେବେ ନିଜକୁ ଏଲିଏନ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଧୋକାବାଜି ଓ ଜାଲସାଜିର ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି । ତେଣୁ କ’ଣ ନୂଆ ଦେଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନେଇ ବାବାଙ୍କ ଦାବି ବି ଏକ ଧୋକାବାଜି? ଏ ସଂପର୍କରେ କିଛି ଠୋସ ସୂଚନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କୈଳାସା ନାଁରେ ଏକ ନୂଆ ଦେଶର ଦାବି କରୁଥିବା ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ରୁ ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନିଶ୍ଚୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ୱେବସାଇଟ୍ରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ, କୈଳାସ ନାଁରେ ଏହି ନୂଆ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ସେବା ମିଳିବ । ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ଓ ମାଗଣାରେ ଖାଇବାକୁ ମିଳିବ । ଧର୍ମ ଆଧାରିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ବି ମିଳିବ । କିନ୍ତୁ ୱେବସାଇଟରେ ଦୁଇଟି କଥା ଅତି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମେ ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ଜରିଆରେ ନୂଆ ଦେଶର ନାଗରିକ ହେବା ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଉଛି । ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନାଗରିକ ହେବା ପାଇଁ ଡୋନେସନ୍ ଅର୍ଥାତ ପଇସା ମଗା ଯାଉଛି । ତେଣୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି- ପ୍ରକୃତରେ ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ କୌଣସି ଦ୍ୱୀପ କିଣି ନୂଆ ଦେଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି? ନା ନୂଆ ଦେଶ ନାଁରେ ଲୋକଙ୍କଠୁ ପଇସା ଲୁଟିବାର ନୂଆ ତରିକା ବାହାର କରିଛନ୍ତି ଭଣ୍ଡ ବାବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ?

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.