ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତାହାଲେ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ …

284

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜୀବନଶୈଳୀ ଓ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଲାଗି ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କଠାରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ଛୋଟ ପିଲା ମଧ୍ୟ ବାଦ୍ ପଡୁ ନାହାନ୍ତି । ଅନେକ ଏହି ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି ।

ତେବେ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ କାହିଁକି ହୁଏ  ? 

ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଭୋକରେ ରହିବା କିମ୍ବା ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା କାରଣରୁ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ହୋଇଥାଏ । ସେହିଭଳି ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦୁର୍ବଳ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ସେତେବେଳେ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବାରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମଣିଷ ବିରକ୍ତ ହୁଏ ଏବଂ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍, ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ୍, ଛଣା ଛାଣି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପେଟ ଗ୍ୟାସର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ । ଜଙ୍କ ଫୁଡରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କ୍ଷତିକାରକ ଉପାଦାନ ଅଛି ଯାହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ । ଏହି କାରଣରୁ, ପେଟରେ ଗ୍ୟାସର ସମସ୍ୟା ଜନ୍ମ ହୁଏ ଏବଂ ମାନବ ଶରୀର ଅସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ଲାଗେ । ମାତ୍ର ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ । ଜାଣନ୍ତୁ ସେହି ସମ୍ପର୍କରେ …

ଗ୍ୟାସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ? 

– ତୁଳସୀ ପତ୍ରର ସେବନ : ଗ୍ୟାସ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ, କିଛି ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଖାଆନ୍ତୁ କିମ୍ବା ୩-୪ ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ଏକ କପ୍ ପାଣିରେ କିଛି ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ଆପଣ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଖାଇପାରିବେ ।

– ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବା : ଲବଙ୍ଗ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଏହାର କାର୍ମିନାଟିଭ୍ ଇଫେକ୍ଟ ଅଛି । ଏହା ପାକସ୍ଥଳୀରେ ଗ୍ୟାସର ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିଥାଏ । ଏହା ପେଟର ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

– ଜିରା ଖାଇବା : ଜିରା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଖାଇବା ପରେ, ଭଜା ଜିରା ମଞ୍ଜିକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଭାଙ୍ଗି ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ ଦ୍ରବଣ କରନ୍ତୁ, କିମ୍ବା ଆପଣ ଏକ ଚାମଚ ଜିରା ଏକ କପ୍ ଫୁଟୁଥିବା ପାଣି ପିଇପାରିବେ । ଏହା ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଆରାମ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ ।

ଡାଲଚିନି : ଡାଲଚିନି ହେଉଛି ଏକ ମସଲା ଯାହା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଆଣ୍ଟାସିଡ୍ ଭାବରେ କାମ କରେ । ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କ୍ରିୟାଶୀଳ କରି ଆପଣଙ୍କ ପେଟକୁ ଶାନ୍ତ ଆରାମ୍ ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପାକସ୍ଥଳୀରେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଡାଲଚିନି ଚା ’ ପିଇପାରିବେ  ।

ଅଦା : ଅଦା, ଅଲେଇଚ ଓ ସମାନ ପରିମାଣର ପାନମଧୁରୀ ନେଇ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ । ଚାହିଁଲେ କିଛି ହେଙ୍ଗୁ ପକାଇ ମଧ୍ୟ ପିଇ ପାରିବେ ।

– ରସୁଣ : ରସୁଣରେ ଥିବା ତତ୍ତ୍ୱ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥିଏ । ଅଳ୍ପ ରସୁଣ ପାଖୁଡାକୁ ପାଣିରେ ପକାଇ ଫୁଟାଇ ସେଥିରେ ଗୋଲ ମରିଚ ପାଉଡର, ଜିରା ମିଶାଇ ଛାଣି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

– ପାନମଧୁରୀ : ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଲାଗି ପାନମଧୁରୀ ଓ ଜୁଆଣିକୁ ମଧ୍ୟ ଚୋବାଇ ଖାଇ ପାରିବେ ।