ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନୌସେନା ୧୨ ଜଣ ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ।  ଡଙ୍ଗା ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଛି ।

52

ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାରତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ସବୁବେଳେ ଉଠୁଥିବା ଏକ  ବିବାଦୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ।  ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନୌସେନାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପାଲ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇଟରେ  ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଆଞ୍ଚଳିକ ଜଳକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସେମାନଙ୍କ ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଦେଶର ଉତ୍ତର ଜାଫ୍ନା ଉପଦ୍ୱୀପ ଅଞ୍ଚଳରେ କରାଇନାଗର ଉପକୂଳରେ ଅବୈଧ ଶିକାର କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନୌସେନା ୧୨ ଜଣ ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ରବିବାର ଦିନ ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନୌସେନା ୧୨ ଜଣ ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଟ୍ରଲରକୁ ଜବତ କରିଛି ।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନୌସେନା କହିଛି ଯେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଶନିବାର ଉତ୍ତର ଜାଫ୍ନା ଉପଦ୍ୱୀପରେ କରାଇନାଗର ଉପକୂଳରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ତିନୋଟି ଟ୍ରଲରକୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ପରବର୍ତ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ କାନକେସନ୍ତୁରାଇ ବନ୍ଦରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ।ଭାରତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ । ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାରତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ସବୁବେଳେ ରହିଥିବା ଏକ ବିବାଦୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ । ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନୌସେନାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପାଲ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇଟ୍ରେ ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଆଞ୍ଚଳିକ ଜଳକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସେମାନଙ୍କ ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ

ତାମିଲନାଡୁକୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାଠାରୁ ପୃଥକ କରୁଥିବା ଜଳର ଏକ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ପଲ୍କ ଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ । ଉଭୟ ଦେଶର ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ମତ୍ସ୍ୟଉତ୍ସ । ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଜଳରେ ମାଛ ଧରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଘଟଣା ଘଟୁଛି । ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ନୌସେନା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଜଳରେ ୩୫ ଟି ଟ୍ରଲର ସହିତ ୨୪୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ।