ସାବଧାନ୍ ! ଏଣିକି ଟୋଲ୍ ଗେଟରେ ଏହି ଛୋଟିଆ ଭୁଲ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ ଦୁଇଗୁଣା ଟ୍ୟାକ୍ସ

307

ଟୋଲ ପ୍ଲାଜାଗୁଡିକରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ  ଗାଡି ଚାଳକମାନେ ଫାଷ୍ଟଟ୍ୟାଗ ଡିଭାଇସର ସାହାରା ନେଇଥାନ୍ତି । ଆଉ ବିଭିନ୍ନ ଟୋଲ ଗେଟ୍ ମାନଙ୍କରେ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୁଥ ବା ଲେନ  ମଧ୍ୟ  ତିଆରି କରାଯାଇଛି ।  କିନ୍ତୁ କିଛି ଗାଡି ଚାଳକମାନେ ବିନା  ଫାଷ୍ଟଟ୍ୟାଗ ବାଲା ଗାଡୁିକୁ ନେଇ ବି ଏହି ଲେନରେ ପଶି ଯାଆନ୍ତି ।  ଯାହା ଫଳରେ ଫାଷ୍ଟାଟ୍ୟାଗ ଡିଭାଇସ ବିଶିଷ୍ଟ ଗାଡିକୁ ଟୋଲ ପ୍ଲାଜାମାନଙ୍କରେ ଅଜଥାରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

କିନ୍ତୁ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏନେଇ ଏକ ସର୍କୁଲାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଜାରି କରିପାରନ୍ତି । ଯାହା ଅନୁସାରେ, ଯଦି ଆପଣ ବିନା ଡିଭାଇସ ଯୁକ୍ତ ଗାଡି ନେଇ ଫାଷ୍ଟଟ୍ୟାଗ ବାଲା ବୁଥରେ ପଶନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇଗୁଣା ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଭରିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ଫାଷ୍ଟଟ୍ୟାଗ ବୁଥ କଣ 

ଫାଷ୍ଟଟ୍ୟାଗ ହେଉଛି ଗାଡିର ଓି୍ୱଣ୍ଡସ୍କ୍ରିନ ସହ ଜଡିତ ଏକ ଉପକରଣ । ଏହା ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୱୋଏନ୍ସି ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ ଟେକନିକ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବୁଥ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଗାଡିମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଆପଣା ଛାଏଁ ରେକର୍ଡ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏବଂ  ଟୋଲର ଭଡା ସିଧା ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରୁ କାଟି ନିଆଯାଇଥାଏ । ଯାହାକି ଫାଷ୍ଟଟ୍ୟାଗ ସହ ଜଡିତ ଥିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଟୋଲ ପ୍ଲାଜାରେ ଆଉ ଅଜଥାରେ ଅଟଳିବାକୁ ପଡିନଥାଏ ।

Comments are closed.