ଆପଣ କିଣିଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଅସଲି ନା ନକଲି ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସହଜ ଟ୍ରିକ୍, ତୁରନ୍ତ ହୋଇଯିବ ଚିହ୍ନଟ

30

ଆଜିକାଲି ମାର୍କେଟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ନକଲି ଡିଭାଇସ୍ ଉପଲବ୍ଧ ଆଉ ଏଭଳି ପ୍ରକାରର ମାର୍କେଟରେ ବି ନକଲି ମେମୋରୀ କାର୍ଡ ଏବଂ ପେନଡ୍ରାଇଭ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି । ଅଧିକାଂଶ ମେମୋରୀ କାର୍ଡ ଏବଂ ପେନଡ୍ରାଇଭ ଏଭଳି ରହିଛି , ଯାହାର ମେମେ।।ରୀ ଉପରେ ତ କିଛି ଲେଖାଯାଇଥାଏ ସତ ଭିତରେ କିନ୍ତୁ କିଛି ଅଲଗା ନଜର ଆସିଥାଏ ।

ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଚ୍ଛା ଆଚ୍ଛା ଲୋକ ବି ଠକାମୀର ଶିକାର ହୋଇଯାଆନ୍ତି । ତେଣୁ ଆପଣ କିଣିଥିବା ଡିଭାଇସଟି ଅସଲି କି ନକଲି ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅନେକ ତରିକା ରହିଛି । ଆଉ ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ଏକ ଟ୍ରିକ୍ ଜଣାଇବୁ , ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅତି ସହଜରେ ଓ ମୁମୂର୍ତ୍ତକ ମଧ୍ୟରେ ଜାଣିପାରିବେ କି କିଣିଥିବା ଡିଭାଇସଟି ବାସ୍ତବରେ ଅସଲି ନା ନକଲି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା . . .

• ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣ କିଣିଥିବା ମେମୋରୀ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ପେନଡ୍ରାଇଭକୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ବା ଲାପଟପରେ କନେକ୍ଟ କରନ୍ତୁ ।

• ଏହାପରେ ଏହାକୁ ଦୁଇରୁ ତିନି ଥର ଫର୍ମାଟ କରନ୍ତୁ ।

• ତେବେ ଫର୍ମାଟ କରିବା ପରେ ଯଦି ଏହାର ମେମୋରୀ ସାଇଜ କମ୍ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଆପଣ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ କି ଏହି ଡିଭାଇସଟି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ନକଲି ଅଟେ ।

• ସେହିପରି ଫର୍ମାଟ କରିବା ପରେ ବି ଯଦି ଏହାର ସାଇଜରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନହୁଏ ତେବେ ତାହା ଅସଲି ଅଟେ ।

ଏହି ଟ୍ରିକ୍ ଜରିଆରେ ଆପଣ ଅସଲି ଓ ନକଲି ମଧ୍ୟରେ ଫରକ କଣ ଜାଣିପାରିବେ ।

Comments are closed.