କିଡନୀ ଖରାପ କରିପାରେ ଏସବୁ ଅଭ୍ୟାସ: ଯଥାଶୀଘ୍ର ସୁଧାରିନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

2,773
କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଆମର ଏପରି କିଛି  ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡୁ । ତେଣୁ କିଛି ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ସେସବୁ ଅଭ୍ୟାସକୁ  ଠିକଣା କରି ବଦଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ  । ନୋଚେତ୍ ଭୋଗିପାରନ୍ତି ଭୟାନକ ବ୍ୟାଧି। ଏପରି ଏକ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି କିଡନୀ ସଂକ୍ରମଣ ।
ବଞ୍ଚି ରହିବା ପାଇଁ ପାଣିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ରକ୍ତରୁ ୟୁରିଆ ଓ ଅନ୍ୟ ବର୍ଜ୍ୟ ବସ୍ତୁକୁ କିଡନୀ ପରିଷ୍କାର କରିଥାଏ । ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଲବଣ ମାତ୍ରାର ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରେ । କିଡନୀ ଶରୀରରେ ପାଣିର ମାତ୍ର ସନ୍ତୁଳନ ରଖିବାରେଭ କରେ । ଶରୀରର ମୂଲ୍ୟବାନ କେମିକାଲସ୍ ( ସୋଡିୟମ୍, ପଟାସିୟମ୍ ଓ ଫସଫରସ୍) ଇତ୍ୟାଦିର ମାତ୍ରା ସନ୍ତୁଳନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।ଶରୀରର ବର୍ୟ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ସହିତ ରକ୍ତ କଣିକା ଗଠନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହରମୋନ ଇରିଥ୍ରୋ ପ୍ରୋଟିନ୍ ତିଆରି କରେ ।ଶରୀରରେ ହାଡ ମଜୁଭୂତ କରିବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ‘ଡି’ ତିଆରି କରେ ।ଅମ୍ଳ ଏବଂ ଖାରର ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷାକରେ ।ହେଲେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗକୁ ଖରାପ କରି ସଂକ୍ରମଣ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ କେଉଁ ଅଭ୍ୟାସ କିଡନୀ ଖରାପ କରିବାରେ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ, ଯାହାକୁ ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ସୁଧାରିନେବାରେ ହିଁ ବୁଦ୍ଧିମାନତା ।

 

ଅତ୍ୟଧିକ ପେନ୍ କିଲରର ସେବନ: ଶରୀରର ଯେକୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଲେ ଆମେ ସାଧାରଣତଃ କିଛି ପେନ୍ କିଲର ସେବନ କରିଥାଉଁ । ନନ୍ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଆଣ୍ଟି ଇନଫ୍ଲାଟରି ଡ୍ରଗ୍ (ଏଏସଏଆଇଡିଏସ୍)ତୁରନ୍ତ  ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଖୁବ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ, ଏହା କିଡନୀ (ବୃକକ୍) ଖରାପ  ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ସାମାନ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଲାମାତ୍ରେ ପେନ୍ କିଲର ନେବାରୁ ନିବୃତ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ ।

 

ଅତ୍ୟଧିକ ଲୁଣ ଗ୍ରହଣ କରିବା : କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ଲୁଣିଅ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ହାଇ ସୋଡିଅମ୍ ଥିବା ଲୁଣ ଖାଇଲେ ରକ୍ତଚାପ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ଯାହା କ୍ରମଶଃ କିଡନୀ ସଂକ୍ରମଣ କରିଥାଏ ।ତେଣୁ ଲୁଣ ବଦଳରେ ଅ୍ୟନ ମସଲା ଖାଦ୍ୟରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

 

ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା: ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ସୋଡିୟମ୍ ଏବଂ ଫସଫରସ୍ ରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେଣୁ ସେଗୁଡିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମର କିଡନୀରେ ବହୁତ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ ଜ୍ଝ ଉଚ୍ଚ ଫସଫରସ୍ ସହିତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ କେବଳ ନୁହେଁ ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆମ ହାଡ ପାଇଁ ସାଂଘାତିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ ।

 

ଖୁବ୍ କମ ପାଣି ପିଇବା: ଶରୀରର ହାଇଡ୍ରେଟିଂ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ସୋଡିୟମ୍ କୁ ବାହାର କରିଦିଏ । ତେଣୁ ଆମେ ଦିନରେ ପର୍ୟ୍ୟାପ୍ତ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ । ପାନୀୟ ଜଳ କିଡନୀ ପଥରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ  ବିପଦ ମଧ୍ୟ କମ୍ । ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୪ ରୁ ୫ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ।

 

ଚିନିର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର : ଏହା ମେଦବହୁଳତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ ଏବଂ ମଧୁମେହ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଆମେ ମିଠା ବିସ୍କୁଟ୍ କିମ୍ବା ଧଳା ରୁଟି ପରି ଜିନିଷକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଯେଉଁଥିରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନି ଥାଏ ।

 

ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ସମୟ ବସି ରହିବା: ଆଜିକାଲି ଏପରି କିଛି କାମ କରିବାକୁ ପଡୁଛି ଯେଉଥିରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସି କାମ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଏହାସହ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଳସୁଆ ବସତଃ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସିବସି ସମୟ କଟାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଏପରି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ କିଡନୀ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ତେଣ ଶରୀରରେ ରକ୍ତଚାପ ଓ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସହ ଶରୀରକୁ ସକ୍ରିୟ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ ।

 

ମାଂସାହାର: ମାଂସରୁ ମିଳୁଥିବା ଆନିମଲ ପ୍ରୋଟିନ୍ ରକ୍ତରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଏସିଡ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଏହସହ ଏସିଡୋସିସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଶରୀରରେ ଏସିଡୋସିସ୍  ମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ କିଡନୀର ଏସିଡ ନିଷ୍କାସନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତାକୁ ହ୍ରାସ କରେ । ଫଳରେ କିଡନୀ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାଏ ।
ଯଦି ଉପରୋକ୍ତ କୌଣସି କୁଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କୁ ବସ କରିଥାଏ ତୁରନତ ସେ ଅଭ୍ୟାସକୁ ସୁଧାରି ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ କିଡନୀର ଅଧିକାରୀ ହୁଅନ୍ତୁ ।