ଏଣିକି ସୌରଶକ୍ତିରେ ଦୌଡିବ ଟ୍ରେନ୍ । ବର୍ଷକୁ ରେଳବାଇର ବଞ୍ଚିବ ୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିଳିବ କେଉଁ ସୁବିଧା…

143

ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ମାସରୁ ସୌରଶକ୍ତିରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ | ଛତିଶଗଡର ରାଜଧାନୀ ରାୟପୁର ଏବଂ ଦୁର୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଟ୍ରେନ ଚାଲିବ | ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟ ରେଳପଥ ୩୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଜାଞ୍ଜଗିରିରେ ୨୧୦ ଏକରରେ ସୌର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି। ସୌର ପ୍ୟାନେଲ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ସ୍ତମ୍ଭ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ କେବୁଲ ଲଗାଇବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ସୌର ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୫୦ ମେଗାୱାଟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ | ଏହା ସହିତ ରାୟପୁର ଏବଂ ଦୁର୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲୁଥିବା ୧୨୦ଟି ପାସେଞ୍ଜର ଏବଂ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଏହି ସୌରଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଚାଲିବ |

ଏହା ଦ୍ୱାରା ରେଳବାଇ ବାର୍ଷିକ ୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବ । ଏହି ସୌର ପ୍ରକଳ୍ପଟି ଚେନ୍ନାଇର ସନ୍ ଏଡିସନ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ରେଲୱେ ଏନର୍ଜି ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ଲିମିଟେଡ଼ ମଧ୍ୟ ଭାଗୀଦାର ରହିଛି | ସୌର ଶକ୍ତିରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ବିଦ୍ୟୁତକୁ ପାୱାର ଗ୍ରୀଡ଼ ମାଧ୍ୟମରେ ରେଳବାଇକୁ ଯୋଗାଣ କରାଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳବାଇ ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କମ୍ପାନୀକୁ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୫ ଟଙ୍କା ୭୦ପଇସା ରୁ ୬ ଟଙ୍କା ୧୦ ପଇସା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି।

ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ରାୟପୁର ଡିଭିଜନ ପାଇଁ ମାସକୁ ଦୁଇ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ। ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲେ ରେଳବାଇ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୨ ଟଙ୍କା ୭୦ ପଇସା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଞ୍ଚୟ କରିବ | ଆସନ୍ତା ୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ସୌର କାରଖାନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରହିବ ବୋଲି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି | ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ୨୭ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଜମି ଲିଜ୍ ଦେଇଛି | ଏହାଦ୍ୱାରା ରେଳବାଇ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ୨୫ ବର୍ଷରେ ୩୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବ |