କାନାଡାରେ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ଉଦ୍ଧାର ଏବଂ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି

71

ଜାନୁଆରୀ ୨୩ ରେ କାନାଡାର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳର ଫୋର୍ଟ ସ୍ମିଥ ନିକଟରେ ଖଣି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଛୋଟ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାଯୋଗୁ ୬  ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ଜଣା ପଡ଼ିନାହିଁ । ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପଡୋଶୀ ବ୍ରିଟିଶ କଲମ୍ବିଆରେ ଏକ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାପରେ ତିନି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଚାରି ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୩ ରେ, କାନାଡାର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳର ଫୋର୍ଟ ସ୍ମିଥ ନିକଟରେ ଖଣି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଛୋଟ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ଜଣା ପଡିନାହିଁ କିନ୍ତୁ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଏହି ବିମାନ ଏକ ଖଣି କମ୍ପାନୀ ରିଓ ଟିଣ୍ଟୋର ଡିଆଭିକ୍ ହୀରା ଖଣି ଆଡକୁ ଯାଉଥିଲା । ବିମାନଟି ସକାଳ ୮.୫୦ ରେ ଫୋର୍ଟ ସ୍ମିଥ ନିକଟରୁ ଉଡାଣ ଭରିବା ପରେ ଏୟାର ଟ୍ରାଫିକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ହରାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ବିମାନଟି ଦାସ୍ ନଦୀ ନିକଟରେ ମିଳିଥିଲା । ବିମାନର ମାଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରିଟିଶ ଏରୋସ୍ପେସରୁ ତାଙ୍କର ଏହି ପ୍ରକାରର ଜେଟଷ୍ଟ୍ରିମ ମଡେଲ ଦୁଇଟି ଅଛି ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କର ୧୯ ଜଣଙ୍କୁ ନେଇ ଉଡିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି ।

ରିଓ ଟିଣ୍ଟୋ ମୁଖ୍ୟ ଜାକୋବ ଷ୍ଟୋଶୋଲମ୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘଟଣା ଦ୍ୱାରା ଆମ କମ୍ପାନୀର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । କମ୍ପାନୀ ବନ୍ଦ ହେଇଗଲା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ହେଇଯାଇଛି । ଆମେ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଉପାୟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବୁ ଏବଂ ଘଟଣାଟି କିପରି ଘଟିଲା ତାହା ବିଷୟରେ ତଦନ୍ତରେ ସହଯୋଗ କରିବୁ ।  ଜନସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ମ୍ୟାକ୍ସାଇମ କ୍ଲିଚି ଏବଂ କାନାଡା ସେନା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦ୍ଧାର ଏବଂ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ପାଇଁ ରୟାଲ କାନାଡିୟ ବାୟୁସେନା ସ୍କାଡ୍ରନ ପଠାଯାଇଛି ।

ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳର କାନାଡିୟ ରାଜନେତା ଆରଜେ ସିମ୍ପସନ୍ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ସେ ଦୁଖିତ ହୃଦୟରେ କହିଛନ୍ତି, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ପରିବାର, ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ଶୁଭେଚ୍ଛୁମାନଙ୍କୁ ମୁଁ ସମବେଦନା ଜଣାଉଛି । ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳର ମୁଖ୍ୟ କରୋନର୍ ଗାର୍ଟ ଏଗେନବର୍ଗ ଏହି ମୃତ୍ୟୁକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୀଡିତଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ସୂଚନା ନ ଦେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । କାନାଡାର ପରିବହନ ସୁରକ୍ଷା ବୋର୍ଡ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳକୁ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏକ ଟିମ୍ ପଠାଇଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପଡୋଶୀ ବ୍ରିଟିଶ କଲମ୍ବିଆ, କାନାଡାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାପରେ ତିନି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଚାରି ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।