ଆମେରିକାରେ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ସହ ଅସଦାଚରଣ । ଖାଲିସ୍ତାନୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଠେଲାପେଲା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ

70

ଆମେରିକାର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀମାନେ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସଦାଚରଣ କରିଛନ୍ତି । ନିଷିଦ୍ଧ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ସଂଗଠନ ‘ଶିଖ୍ ଫର ଜଷ୍ଟିସ୍’ କିମ୍ବା SFJ ସହିତ ଜଡିତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀମାନେ ରାଜଦୂତ ସିଂଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ତେବେ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ତାରଞ୍ଜିତ ସିଂ ସାନ୍ଧୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ଅସଦାଚରଣ ଉଦ୍ୟମ ପରେ ସାନ୍ଧୁ ଶୀଘ୍ର ଗୁରୁଦ୍ୱାରରୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆମେରିକାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଶିଖ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀମାନେ ଆମେରିକାର ଭାରତରେ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ତାରଞ୍ଜିତ ସିଂ ସାନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁୟର୍କର ହିକ୍ସଭିଲ୍ ଗୁରୁଦ୍ୱାରରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି ।  ନିଷିଦ୍ଧ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ସଂଗଠନ ‘ଶିଖ୍ ଫର ଜଷ୍ଟିସ୍’ ସହିତ ଜଡିତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀମାନେ ସିଂଙ୍କୁ ଘେରି ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ହରଦୀପ ସିଂ ନିଜ୍ଜରକୁ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଗୁରୁପତୱନ୍ତ ସିଂ ପନ୍ନୁର  ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ କ୍ରୋଧିତ ଅଛନ୍ତି ।  ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀମାନେ ଏହି ଦୁଇଟି ଘଟଣା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଦାୟୀ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତର ମାଗିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ଘଟଣା ପରେ ସାନ୍ଧୁ ତୁରନ୍ତ ଗୁରୁଦ୍ୱାରରୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ।

ନିକଟରେ କିଛି ଖବରକାଗଜ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପନ୍ନୁଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗରେ ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳି ନଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଖାଲିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକ ହରଦୀପ ସିଂ ନିଜ୍ଜରକୁ କାନାଡାରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ କାନାଡାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜଷ୍ଟିନ ଟ୍ରୁଡୋ ନିଜ୍ଜର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଭାରତର ସମ୍ପୃକ୍ତି ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।  ଭାରତ ସରକାର କାନାଡା ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିହୀନ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

କିଏ ଏହି ଗୁରୁପତୱନ୍ତ ସିଂ ପନ୍ନୁ  ?

ଗୁରୁପତୱନ୍ତ ସିଂ ପନ୍ନୁ ପଞ୍ଜାବରେ ଶିଖମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପୃଥକ ରାଜ୍ୟର ସମର୍ଥକ । ସେ ଶିଖ୍ ଫର ଜଷ୍ଟିସ୍ (SFJ) ର ମୁଖପାତ୍ର ଅଟେ ଯେଉଁ ସଂଗଠନ ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ଶିଖ ରାଜ୍ୟ ଖାଲିସ୍ତାନ ଦାବି କରିଆସୁଛି । ପନ୍ନୁ ପଞ୍ଜାବ ଅମୃତସର  ସୀମାନ୍ତରେ ଥିବା ଖାନକୋଟର ବାସିନ୍ଦା ଅଟେ । ପିତା ମୋହିନ୍ଦର ସିଂ ପଞ୍ଜାବ ରାଜ୍ୟ କୃଷି ମାର୍କେଟିଂ ବୋର୍ଡରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ମାତାଙ୍କ ନାମ ଅମରଜିତ୍ କୌର ।  ପନ୍ନୁଙ୍କର ଗୋଟେ ଭାଇ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହାର ନାମ ମାଗୱନ୍ତ ସିଂ ପନ୍ନୁ । ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଭାରତ ସରକାର ତାକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା

ଆମେରିକାରେ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଅସଦାଚରଣ ଏବେକାର ନଗଦ ଘଟଣା  କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଖାଲିସ୍ତାନୀ ସମର୍ଥକମାନେ ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ  ଦୂତାବାସ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ସରକାର ଏହି ଘଟଣାକୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ।