ବିଜ୍ଞାନ ତାଙ୍କ ଜୀବନ, ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ସେ ଜନ୍ମ । ୧୦ ହଜାରୁ ଅଧିକ ସାଇନ୍ସ ପ୍ରକଳ୍ପ କରି ଲିମକା ବୁକ୍ ଅଫ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ବାଲେଶ୍ୱରର ଆଇନ ଷ୍ଟାଇନ୍ ।

193

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ସେ ବିଜ୍ଞାନକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ବିଜ୍ଞାନରେ ବଞ୍ଚନ୍ତି । ତାଙ୍କ ରକ୍ତରେ ବିଜ୍ଞାନ, ନିଶ୍ୱାସରେ ବିଜ୍ଞାନ । ସକାଳରୁ ସଞ୍ଜ ଖାଲି ସାଇନ୍ସ କଥା ହିଁ ଭାବନ୍ତି । ବୋଧେ ସେଇଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କେହି କେହି ବାଲେଶ୍ୱରର ବିଜ୍ଞାନ ମଣିଷ ବୋଲି ଡାକନ୍ତି ତ ପୁଣି କେହି ଓଡିଶାର ଆଇନ ଷ୍ଟାଇନ ବୋଲି ବି କୁହନ୍ତି । କାରଣ ତାଙ୍କ ଶରୀରର ଶିରା ପ୍ରଶିରାରେ ସଦାବେଳେ ସବାର ହୋଇଥାଏ ସାଇନ୍ସ ।

ମିହିର ପଣ୍ଡା । ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ବାହାନଗା ଇଚ୍ଛାପୁର ଗାଁର ଜଣେ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରେମୀ ମଣିଷ । ପେଶାରେ ସେ ବାଲିଆପାଳର ଜୁନିୟର ଇଞ୍ଜିନିୟର । ହେଲେ ନିଶା ତାଙ୍କର ସାଇନ୍ସ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ତିଆର କରିବା । ଦୀର୍ଘ ୩୦ ବର୍ଷର ସାଧନା ଭିତରେ ସେ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସାମାଜିକ ଉପକରଣ । ୩୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଶିକ୍ଷା ଭିତ୍ତିକ ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି କରି ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ବର୍ଷ ବର୍ଷର ସାଧନାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି ଲିମକା ବୁକ ଅଫ ରେକର୍ଡ । ମିହିର ଲିମକା ବୁକ ଅଫ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ପରେ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଛୁଟିଛି ଶୁଭେଚ୍ଛାର ସୁଅ ।

ତେବେ ସୃଷ୍ଟି ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ନାମକ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗଛି ସେଠାରେ ସବୁବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ଚଳାଇଥାନ୍ତି ମିହିର । ସ୍କୁଲ ପିଲା ହେଉ କି କଲେଜ ଅବା ହେଉ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବାକୁ ଥିବା ମଡେଲ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଜ ଆଇନଷ୍ଟାଇନ ବୁଦ୍ଧିରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କରି ଦିଅନ୍ତି ମିହିରି । ବିଶେଷ କରି ସାଧାରଣ ଜୀବନରେ କେମିତି ଲୋକଟିଏ ଗୋଟିଏ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଏକାଧିକ କାମରେ ସୁବିନିଯୋଗ କରିପାରିବ ସେ ଦିଗରେ ବି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ମିହିର ।

୨୦୦୦ ମସିହାରେ ସେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାନର ନୂତନଧାରା କରିବା ସହ ୨୦୦୫ରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ପ୍ରକଳ୍ପ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଉଦ୍ଭାବନ ମଧ୍ୟରେ ଫ୍ୟାନ ଜେନେରେଟର, ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡବଲ ସାଇଡ୍ ଫ୍ୟାନ, କୃଷିରେ ଲାଗୁଥିବା ବହୁମୂଖୀ ଯନ୍ତ୍ର, ମୋନାଲିସା ଶୀଳତ ଅଖା, ହସ୍ତ ଚାଳିତ ହାଲୁକା ପମ୍ପ ଆଦି ଅନେକ ପ୍ରକାର ରହିଛି ।

୧୮୮୭ ମସିହା ଠାରୁ ପିଲା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭଦ୍ଭାବନ କରିଥିବାରୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୪ଟି ଦେଶରୁ ସେ ସମ୍ମାନିକଚ ହେବା ସହ ଆସାମ ବୁକ ଅଫ ରେକର୍ଡରେ ତାଙ୍କୁ ଓଡିଶାର ଆଇନ ଷ୍ଟାଇନ ଉପାଧିରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି । ଚାକିରି ଜୀବନ ସହ ଗବେଷଣାରେ ମଗ୍ନ ମିହିର ବାଡିରେ ଜୈବିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଚାଷ କରିବା ସହ ମାଛ ଚାଷ ବି କରିଛନ୍ତି । ତେବେ କଥାରେ ଅଛି ଗାଁ କନିଆ ସିଙ୍ଘାଣି ନାକି । ମିହିର ଏତେ ସବୁ ଉଦ୍ଭାବନ କରି ଦେଶା ସାରା ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଥିବା ବେଳେ ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳୁନି କି ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଉନି ।

Comments are closed.