ସାଧାରଣ ବର୍ଗରୁ ଏସସି, ଏସଟି ଏବଂ ଓବିସି ପଦବୀ ପୂରଣ ହେବ ନାହିଁ । UGC ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର  ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ।

1,705

UGC ର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି ।  ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏସସି, ଏସଟି ଏବଂ ଓବିସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ଯେ କୌଣସି ପଦବୀ ଅସଂରକ୍ଷିତ ଘୋଷିତ ହୋଇପାରିବ ଯଦି ଏହି ବର୍ଗରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଉପଲବ୍ଧ ନଥାନ୍ତି । ୟୁଜିସିର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି ।

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି । ସଂରକ୍ଷିତ ବର୍ଗର SC, ST ଏବଂ OBC ର ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ସାଧାରଣ ବର୍ଗରୁ ପୂରଣ ହେବ ନାହିଁ । ସାଧାରଣ ବର୍ଗରୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକରେ ଖାଲି ସଂରକ୍ଷିତ ବର୍ଗ ପଦବୀ ପୂରଣ କରିବାକୁ UGC ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା ।  ଯେଉଁଥିରେ ବିବାଦ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ସଂରକ୍ଷିତ ବର୍ଗର ଗୋଟିଏ ବି ପଦବୀ ଅସଂରକ୍ଷିତ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପୋଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅସଂରକ୍ଷିତ ରହିବ ନାହିଁ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଶିକ୍ଷକ କ୍ୟାଡରରେ ସଂରକ୍ଷଣ) ଅଧିନିୟମ, ୨୦୧୯ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ସଂରକ୍ଷଣ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ଅସ୍ପଷ୍ଟତା ନାହିଁ । ୟୁଜିସି ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଏମ ଜଗଦୀଶ କୁମାର ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅତୀତରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ସଂରକ୍ଷିତ ବର୍ଗ ପଦବୀ ପାଇଁ କୌଣସି ସଂରକ୍ଷଣ ବାତିଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ସେପରି ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସଂରକ୍ଷଣ ବାତିଲ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ ନୀତିର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାନୁଆରୀ ୨୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମତାମତ ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଡୋମେନରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି । ପ୍ରକାଶିତ ଡ୍ରାଫ୍ଟକୁ ଅନେକ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି କେବଳ ଯୁବକମାନଙ୍କ ଚାକିରି ଛଡ଼ାଇବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି ।

କଂଗ୍ରେସ କହିଛି – ଡ୍ରାଫ୍ଟ ତୁରନ୍ତ ଫେରସ୍ତ ନିଆଯାଉ

କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଜୟରାମ ରମେଶ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆରଏସଏସ ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭଗବତ ସଂରକ୍ଷଣର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଏସସି, ଏସଟି ଏବଂ ଓବିସିକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସଂରକ୍ଷଣକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚିଛି । ବିରୋଧୀ ଦଳ ଦଳିତ, ପଛୁଆ ବର୍ଗ ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରତୀକ ରାଜନୀତିରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ସଂରକ୍ଷିତ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ଅସଂରକ୍ଷିତ ହେବ ନାହିଁ

ସୋମବାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୟୁଜିସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଜେଏନୟୁ ଛାତ୍ର ସଂଘ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛି। ୟୁଜିସି ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତାଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୯ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମସ୍ତ ସିଇଆଇମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ବି ସଂରକ୍ଷିତ ପୋଷ୍ଟ ଅସଂରକ୍ଷିତ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ X ରେ ଲେଖିଥିଲା ​​ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଶିକ୍ଷକ କ୍ୟାଡରରେ ସଂରକ୍ଷଣ) ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଶିକ୍ଷକ କ୍ୟାଡରରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତିର ସମସ୍ତ ପଦବୀ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅଧିନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ କୌଣସି ସଂରକ୍ଷିତ ପୋଷ୍ଟ ଅସଂରକ୍ଷିତ କରାଯିବ  ନାହିଁ ।

ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ପୂରଣ ହେବ ନାହିଁ

ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ବର୍ଗର ସମସ୍ତ ବ୍ୟାକ୍ଲଗ୍ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ ଦ୍ୱାରା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । UGC ର ନୂତନ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏସସି, ଏସଟି କିମ୍ବା ଓବିସି ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ପଦବୀ ଏସସି, ଏସଟି ଏବଂ ଓବିସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପୂରଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

UGC ଡ୍ରାଫ୍ଟ କ’ଣ ?

ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଗ୍ରୁପ୍ ‘ସି’ କିମ୍ବା ‘ଡି’ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦକୁ ଏବଂ ଗ୍ରୁପ୍ ଏ କିମ୍ବା ବି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଥରେ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ପରେ, ପୋଷ୍ଟ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ସହିତ ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇପାରିବ । ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପଦୋନ୍ନତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଦି ସଂରକ୍ଷିତ ଖାଲି ପଦବୀ ପାଇଁ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ଏସସି ଏବଂ ଏସଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଉପଲବ୍ଧ ନହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପଦବୀଗୁଡିକ ଅସଂରକ୍ଷିତ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପୂରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।