ସିରିଆରେ ଇରାନର ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ କ’ଣ କହିଲେ ?

128

ସିରିଆରେ ଇରାନର ଦୂତାବାସ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ସାଉଦି ଆରବ ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କୂଟନୈତିକ ନିୟମ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ  ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି ।

 ସୋମବାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଦ୍ୱାରା ସିରିଆର ରାଜଧାନୀ ଦାମାସ୍କସ ଥରି ଉଠିଛି । ସିରିଆରେ ଥିବା ଇରାନର ଦୂତାବାସକୁ ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଥିବା ଇସ୍ରାଏଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଦ୍ୱାରା ଟାର୍ଗେଟ କରି ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାଦ୍ବାରା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧର ଭୟ ବଢି ଯାଇଥିଲା । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଇସ୍ରାଏଲର ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବିପଦ ବିରୋଧରେ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ।

ତେହେରାନ ସରକାରଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ତିନିଜଣ ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡୋଙ୍କ ସମେତ ସାତ ଜଣ ସାମରିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଇସ୍ରାଏଲର ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସମେତ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶ ଏହାକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି।ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରି ସାଉଦି ଆରବ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଛି । ସାଉଦି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କୂଟନୈତିକ  ନିୟମ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିରୋଧର ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗଲ୍ଫ ସହଯୋଗ ପରିଷଦ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ସଚିବ ମହମ୍ମଦ ଅଲ-ବୁଦାଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍।

ଯୁଦ୍ଧ ବ୍ୟାପିବାର ଭୟ

ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ନିନ୍ଦା କରିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପୂର୍ବରୁ ବିସ୍ତାରିତ ଅସ୍ଥିରତାକୁ ଆହୁରି ବଢାଇବ । କୌଣସି  ଦେଶ ଭିତରେ ଘଟିଥିବା ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣକୁ ଆମେ ନିନ୍ଦା କରୁଛୁ ।ସିରିଆରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଆକ୍ରମଣସିରିଆର ଅଧିକାରୀ ରାମି ଅବଦେଲ ରହମାନ AFP କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଠ ଜଣ ଇରାନୀୟ, ଦୁଇ ଜଣ ସିରିଆ ଏବଂ ଜଣେ ଲେବାନୀୟ ଅଛନ୍ତି। “ସମସ୍ତେ ଯୋଦ୍ଧା, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ନୁହଁନ୍ତି।”

ଇରାନର ସିରିଆରେ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହୋସେନ୍ ଆକବାରୀ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ହୋସେନ୍ ଇରାନର ରାଜ୍ୟ ଟିଭିକୁ କହିଛନ୍ତି। “F-35 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବିଲ୍ଡିଂରେ ଛ’ ଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ କରିବା ସମୟରେ ଅତି କମରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।” ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇସ୍ରାଏଲ ସିରିଆ ଉପରେ ଅନେକ ଆକ୍ରମଣ କରିସାରିଛି। ଗାଜା ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ସିରିଆ ଇରାନର ସମର୍ଥକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ସିରିଆ ଦ୍ଵାରା ଇସ୍ରାଏଲ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅନେକ ଥର କରାଯାଇଥିଲା ।