ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ପୁଟିନ ବଦଳାଇଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ । ବେଲାସୋଭଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ଵ

69

ବେଲାସୋଭ ପୂର୍ବରୁ ରୁଷର ପ୍ରଥମ ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ପୂର୍ବରୁ  ପୁଟିନଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସହକାରୀ, ରୁଷ ଫେଡେରେଶନର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ଅର୍ଥ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସମେତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ନିକୋଲାଇ ପାଟ୍ରୁଶେଭଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ସରଗେଇ ଶୋଏଗୁଙ୍କୁ ରୁଷର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସଚିବ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଶୋଏଗୁଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଆଣ୍ଡ୍ରେଇ ବେଲାସୋଭଙ୍କୁ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ପରେ ପୁଟିନ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଶୋଏଗୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ପୁଟିନଙ୍କ ପଞ୍ଚମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହ ୟୁକ୍ରେନ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଅଦଳବଦଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । କ୍ରେମଲିନ୍ କହିଛି ଯେ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନ୍ ଆଣ୍ଡ୍ରେ ବେଲାସୋଭଙ୍କୁ ସରଗେଇ ଶୋଏଗୁଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଶୋଏଗୁଙ୍କୁ ରୁଷ ଫେଡେରେଶନର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସଚିବ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେ ରୁଷ ଫେଡେରେଶନର ସାମରିକ ଶିଳ୍ପ ଆୟୋଗରେ ପୁଟିନଙ୍କ ଡେପୁଟି ଭାର ସମ୍ଭାଳିବେ । କୀଭ ଉପରେ କବଜା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ମସ୍କୋ କୀଭର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ କବଜା କରିଛି ।

ୟୁକ୍ରେନ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଫେବୃଆରୀରେ ତୃତୀୟ ବର୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । କ୍ରେମଲିନ୍ ମୁଖପାତ୍ର ଦିମିତ୍ରୀ ପେସ୍କୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଶୋଏଗୁ ରୁଷର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସଚିବ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ବେଲାସୋଭ ହେଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖ୍ୟ

ପେସ୍କୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ପୂର୍ବତନ ସଚିବ ନିକୋଲାଇ ପାଟ୍ରୁଶେଭଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଦାୟିତ୍ବମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଲାସୋଭଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସୁରକ୍ଷା ବ୍ଲକର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଏକୀଭୂତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ସହିତ ଜଡିତ । ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗର ବଜେଟ ୧୯୮୦ ଦଶକର ସାମରିକ ବଜେଟ୍ ୧୯୮୦ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଛି ଯାହା ଅତି ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।ବେଲାସୋଭ ପୂର୍ବରୁ ରୁଷର ପ୍ରଥମ ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ପୂର୍ବରୁ  ପୁଟିନଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସହକାରୀ, ରୁଷ ଫେଡେରେଶନର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ଅର୍ଥ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସମେତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ ୧୯୮୧-୨୦୦୬ ମସିହାରେ ସେଣ୍ଟର ଫର ମାକ୍ରୋକ୍ନୋମିକ୍ ଆନାଲିସିସ୍ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଏବଂ ରୁଷ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ (୧୯୯୧  ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ – ୟୁଏସଆରଏସ୍ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ) ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସୁରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକର ଅବଶିଷ୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ତଥା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସରୋଜ ଲାଭ୍ରୋଭ ମଧ୍ୟ ସରକାରରେ ସେମାନଙ୍କର ପଦବୀ ବଜାୟ ରଖିବେ।

ଆକାଉଣ୍ଟସ୍ ଚାମ୍ବରର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନ ମଧ୍ୟ ବୋରିସ କୋଭାଲଚୁକଙ୍କୁ ଆକାଉଣ୍ଟସ ଚାମ୍ବରର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପଦବୀ ୧.୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଖାଲି ଥିଲା । ଏହା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ତୃତୀୟ ବର୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନସ୍କି ଓଲେକ୍ସି ରେଜନିକୋଭଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ବଦଳାଇ ଏହି ପଦ ପାଇଁ ରୁସ୍ତମ ଉମେରୋଭଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ । ଏହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ, ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଭାଲେରୀ ଜାଲୁଜ୍ନିଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଥିଲେ, ଯିଏ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭରୁ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ସେନାବାହିନୀର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଓଲେକ୍ସନ୍ଦର ସିରସ୍କିଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ।

ଉତ୍ତର ଖାର୍କିଭ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ

ଏହି ଘଟଣାକ୍ରମ ରୁଷକୁ  ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଗତି କରି ୟୁକ୍ରେନକୁ ଏକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ଛାଡିଛି । ସୀମାନ୍ତରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆକ୍ରମଣରେ ନଅଟି ଗ୍ରାମକୁ କାବୁ କରିବାକୁ ରୁଷର  ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ୟୁକ୍ରେନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଉତ୍ତର ଖାର୍କିଭ ଅଞ୍ଚଳର ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ବିଗିଡି ଯାଇଛି । ଫେବୃଆରୀ ୨୨,୨୦୨୨ ରେ ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ମସ୍କୋ କୀଭ ବିରୁଦ୍ଧରେ ‘ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାମରିକ ଅପରେସନ୍’ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏହି ବିବାଦ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଫେବୃଆରୀରେ ତୃତୀୟ ବର୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ।