୩୨ ଟି ଦେଶର ଏହି ସଂଗଠନ ୟୁକ୍ରେନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଲେ । ରୁଷକୁ ଘେରିବାକୁ ନାଟୋ ସେନା ଏକତ୍ର ।

106

ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ସେହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ହୋଇନାହିଁ । ଏହା ବର୍ତମାନ ବିସ୍ତାର ହୋଇ ପୃଥିବୀର ଅନେକ ବଡ ଦେଶ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଯୁଦ୍ଧଭୂମିକୁ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଲେଣି । ରୁଷର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ  ରୁଷର ସୀମାରେ ନାଟୋ ୧୨୩୦୦୦ ସୈନିକ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ।

ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ତୃତୀୟ ବର୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ହେଲାଣି କିନ୍ତୁ ପରିସ୍ତିତି ଅଧିକରୁ  ଅଧିକ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଅଦ୍ୟାବଧି ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ଏବଂ ନାଟୋ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ୟୁକ୍ରେନକୁ ପଛରୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନାଟୋ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ରୁଷର ମୁକାବିଲା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ନାଟୋ ସେନା ରୁଷର ସୀମାରେ ନିଜର ସାମରିକ ଉପସ୍ଥିତି ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

ରୁଷ ଏବଂ ନାଟୋ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ମୁକାବିଲା ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ । ଯାହା ବିଷୟରେ ରୁଷର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସୀମାରେ ନାଟୋର ୧୨୩୦୦୦ ସୈନିକ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି ।

ବିପଦ ଦେଖି ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିଛି ।

ନାଟୋ ଆହ୍ବାନର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମସ୍କୋ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ ପିଟର୍ସବର୍ଗ ଅଞ୍ଚଳକୁ ମଧ୍ୟ ସାମରିକ ଜିଲ୍ଲା ଭାବରେ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । ଯାହାଫଳରେ ଯେ କୌଣସି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସହଜରେ ମୁକାବିଲା କରାଯାଇପାରିବ । ନିକଟରେ ନାଟୋର ସଦସ୍ୟ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ଲିଥୁଆରେ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି ।

ରୁଷର ନିକଟତର ହେଲେ ନାଟୋ ସେନା

ରୁଷର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଗି ସୋଏଗୁ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ସୀମାରେ ୩୩,୦୦୦ ନାଟୋ ସୈନିକ, ୩୦୦ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ୮୦୦ ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଠାରେ ୯୦,୦୦୦ ନାଟୋ ସୈନିକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ବ୍ୟାୟାମ ନାମରେ ଲିଥୁଆକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ନାଟୋର କୌଣସି ବି ଆକ୍ରମଣକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସେଣ୍ଟ ପିଟର୍ସବର୍ଗର ଲେନିନଗ୍ରଡରେ ଆମେ ଏକ ସାମରିକ ଜିଲ୍ଲା ଗଠନ କରିଛୁ ।

ପିଟର୍ସବର୍ଗକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପଠାଯାଇଛି

ରୁଷର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସରୋଜ ସୋଏଗୁ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲେନିନଗ୍ରଡରେ-ସେଣ୍ଟ ପିଟର୍ସବର୍ଗ ଅଞ୍ଚଳକୁ ୭୦୦୦ ଅସ୍ତ୍ର ପଠାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରୁଷର  ରାଜଧାନୀ ମସ୍କୋରେ ୨୪୦୦ ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି ।ୟୁକ୍ରେନକୁ ଆମେରିକାର ସାହାଯ୍ୟ ୟୁକ୍ରେନକୁ ୬୧ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଏକ ସଂକଳ୍ପ ଆମେରିକାର ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହୋଇଛି । ଯାହା ପରେ ଅନେକ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ଗୃହରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସହାୟତା ୟୁକ୍ରେନ ସେନାକୁ ସିଧାସଳଖ ରୁଷ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।