ପୁଟିନଙ୍କ ବିଜୟରେ ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ?

110

ୟୁକ୍ରେନ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଡରୁଛନ୍ତି । ନାଟୋ ଦେଶମାନେ ନିଜକୁ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମନେ କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପୁଟିନଙ୍କ ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି । ନାଟୋ ଦେଶର ନେତାମାନଙ୍କଠାରେ ଭୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି ।  ଯୁଦ୍ଧରେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ସାହାଜ୍ୟ କରୁଥିବା ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଫ୍ରାନସ ସର୍ବପ୍ରଥମ ଦେଶ ।  ଫ୍ରାନ୍ସ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନାମ ହେଉଛି ଜର୍ମାନୀ ।  ଜର୍ମାନୀ ହିଁ ପ୍ରଥମେ ପୋଲାଣ୍ଡ ଦେଇ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଅସ୍ତ୍ର ପଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

ରୁଷରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ରବିବାର ତୃତୀୟ ତଥା ଶେଷ ଦିନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା । ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ଆସିସାରିଛି । ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ପୁଣି ଥରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପୁଟିନ ପୁଣିଥରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦରେ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିବେ। ରୁଷର ଇତିହାସରେ ଷ୍ଟାଲିନ ୨୯ ବର୍ଷ ଶାସନ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ପୁଟିନ ପରବର୍ତ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପୂରଣ କରିବେ, ତେବେ ସେ ଏକମାତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବେ ଯିଏକି ୩୦ ବର୍ଷ ଶାସନ କରିବେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପୁଟିନ ସରକାର ପୁଣି ଥରେ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ନାଟୋରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟ ଟେନସନରେ ଅଛି।

୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପୁଟିନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଯୁଦ୍ଧର ଫଳାଫଳ କ’ଣ ହେବ ସେ ନେଇ ନାଟୋ ଭୟ କରୁଛି ? କିଭ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ପୁଟିନ ସାମରିକ ଅପରେସନ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ସେହିଠାରୁ ଯୁଦ୍ଧର ଆରମ୍ଭ ହେଇଥିଲା । ଏ ଯୁଦ୍ଧର ଫଳାଫଳ ଏବେ କଣ ହେବ ସେନେଇ ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତିତ କାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପରେ ପୁଟିନ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଇଯାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଗତ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛି । ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱକୁ ଯୁଦ୍ଧର ନୂଆ ଉପାୟ ସବୁ ଦେଖାଇଛି । ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଦୁଇଟି ସୁପର ପାୱାରକୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶତ୍ରୁ କରିପାରିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଯାଉଛି କି ? ମହାନ ବିନାଶର ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁକ୍ରେନରେ ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଯାଉଛି କି ? ଆମେରିକା ସମେତ ନାଟୋକୁ ସବୁଠୁ ବଡ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପୁଟିନ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ପୁଟିନଙ୍କ ସେ ଶପଥ ପୂରଣ ହେବ କି ? ଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଗୁଡିକ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି ।

୧୧ କୋଟି ଲୋକ ମତଦାନ କରିଥିଲେ

ରୁଷର ୧୧ କୋଟି ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ନେତା ଚୟନ କରିଛନ୍ତି । ରୁଷର ଲୋକମାନେ ସେହି ନେତାଙ୍କୁ ଚୟନ କରୁଛନ୍ତି ଯିଏ ସେମାନଙ୍କର କଥା ରଖିପାରିବେ , ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ପାଇଁ ଲଢେଇ କରିବେ  ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କର ଜବାବ ଦେବେ। ଯେତେବେଳେ ସେହି ନେତା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସିଂହାସନରେ ବସିବେ, ସେତେବେଳେ ସେ ରୁଷର ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନର ପ୍ରତୀକ ହେବେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପାଇଁ ଅନେକ ଦାବିଦାର ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ଉପରେ ଥିଲା ।

ପୁଟିନ ଗତ ୨୪ ବର୍ଷ ଧରି ରୁଷରେ କ୍ଷମତାରେ ଅଛନ୍ତି। ୪ ଥର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଥରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥଲେ ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ସେ ମତଦାନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ, ବିଜୟର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ତାଙ୍କ ମୁହଁରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଥିଲା । ପୁଟିନ କହିଥିଲେ, ଆମେ ଯାହା ଚାହୁଁଛୁ ଠିକ୍ ସେଇଆ କରିବୁ। ତେଣୁ, ମୁଁ ତୁମକୁ ନିବେଦନ କରୁଛି ଯେ ତୁମର ନାଗରିକ ଅଧିକାରକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଦେଶ ପାଇଁ ମୋତେ ଭୋଟ ଦିଅ ।  ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦର ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଛନ୍ତୁ । ଯିଏ  ରୁଷଲୋକମାନଙ୍କୁ  ଏକ ସୁନେଲି ଭବିଷ୍ୟତ ଦେଇପାରିବେ ।

ଭବିଷ୍ୟତ ଗଠନ ପାଇଁ ପୁଟିନଙ୍କ ପ୍ରତିଶୃତି

ରୁଷର ଭବିଷ୍ୟତ ଗଠନ ପାଇଁ ପୁଟିନ ତାଙ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପୁଟିନଙ୍କ ବିଜୟ ପ୍ରାୟ ନିଶ୍ଚିତ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଲା ଏହି ନିର୍ବାଚନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଟିନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଜେ ପୁଟିନଙ୍କ ବଡ଼ ସମର୍ଥକ ଥିଲେ।ପୁଟିନଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ନିକୋଲାଇ ଖାରିଟୋନୋଭ ଥିଲେ, ଯିଏ ରୁଷ ସଂସଦର ନିମ୍ନ ଲୋୟର ହାଉସ ଡୁମାର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ୨୦୦୪  ରେ ସେ ୧୪ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲେ । ଏଥର ତାଙ୍କୁ ୪  ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲିଓନିଡ ସ୍ଲୁଟସ୍କି ମଧ୍ୟ ପୁଟିନଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ପଡ଼ିଆରେ ଅଛନ୍ତି । ଲିଓନିଡ ରୁଷର ଲିବରାଲ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟିର ନେତା ଏବଂ ପୁଟିନଙ୍କ ପରି ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ବିରୋଧୀ ।ଏଥର ତାଙ୍କୁ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ତିନି ନମ୍ବରରେ ଡିସଲାଭ ଡାଭାନକୋଭ ଅଛନ୍ତି, ଯିଏ ରାଜ୍ୟ ଡୁମାର ଡେପୁଟି ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ ପାଇଁ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୫  ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ତିନି ଜଣ ଯାକ ବିରୋଧୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପୁଟିନଙ୍କ ସମର୍ଥକ

ପୁଟିନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ତିନିଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପୁଟିନଙ୍କ ନୀତି ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧର ସମର୍ଥକ ଅଟନ୍ତି । ତେଣୁ ରୁଷରେ ପୁଟିନଙ୍କ ବିଜୟ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପ୍ରାୟ ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ପୁଟିନଙ୍କ ଉଗ୍ର ଜାତୀୟତାବାଦ ।  ୟୁକ୍ରେନ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କେବଳ ପୁଟିନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ନୁହେଁ, ପୁଟିନ ଏହାକୁ ନିଜ ପରିଚୟ ସହିତ ଯୋଡିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ସଂଗ୍ରାମରେ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନର ଅନେକ ସହରକୁ ଶ୍ମଶାନରେ ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ପୁଟିନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବେ ନାହିଁ। ନିର୍ବାଚନର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ପୁଟିନ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇଥିଲେ ।

ପୁଟିନ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାର କେବଳ ରୁଷର ଲୋକମାନେ ଦେଖିବେ ନାହିଁ। ବରଂ, ନାଟୋ ଦେଶ ସହିତ ବାଇଡେନ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରକୁ ଭଲଭାବେ ଶୁଣିବେ ଏବଂ ପୁଟିନ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଖୁବ ଚତୁରତାର ସହ କରିଛନ୍ତି । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶକୁ ଆଣବିକ ବିପଦ ଦେଇ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଧ୍ୱଂସ ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ । ପୁଟିନ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆଣବିକ ଆକ୍ରମଣରୁ ପଛକୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ, ବାସ୍ତବରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଆମେରିକା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି ।