ଟିକା ନେଲେ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କ୍ଷୀଣ । ୧୦ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି ମାତ୍ର ୨ରୁ ୪ଜଣ । ପଢନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ପୂରା ତଥ୍ୟ…

179

କରୋନା ଟିକାକୁ ନେଇ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟ‌ରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଭ୍ରାନ୍ତଧାରଣା ରହିଛି। ଟିକା ନେବା ପରେ ବି ଲୋକେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଆସୁଥିବା ଖବର ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଉଛି। ମାତ୍ର ତଥ୍ୟ କହୁଛି, ଟିକା ନେଇଥିବା ୧୦ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୨ରୁ ୪ଜଣ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଯେତିକି ଲୋକ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୦.୦୪ ପ୍ରତିଶତ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଆଇସିଏମ୍‌ଆର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଯାହାକି ଚିନ୍ତାଜନକ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ଖବର ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଉଛି।

ଦେଶରେ ଏବେ ଦୁଇ ପ୍ରକାର କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି। ସିରମ୍‌ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ର ‘କୋଭିସିଲ୍‌ଡ’ ଓ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌ର ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯୩ଲକ୍ଷ ୫୬ହଜାର ୪୩୬ଜଣ ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’ର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ନେଇଥିବା ବେଳେ ତହିଁରୁ ୪୨୦୮ଜଣ ବା ୦.୦୪ ପ୍ରତିଶତ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦ୍ବିତୀୟ ଡୋଜ୍ ନେଇଥିବା ୧୭ଲକ୍ଷ ୩୭ହଜାର ୧୭୮ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୯୫ଜଣ ବା ୦.୦୪ ପ୍ରତିଶତ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେହିପରି ‘କୋଭିସିଲ୍‌ଡ’ର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ୧୦କୋଟି ୩ଲକ୍ଷ ୨ହଜାର ୭୪୫ଜଣ ନେଇଥିବା ବେଳେ ତହିଁରୁ ୧୭,୧୪୫ଜଣ ବା ୦.୦୨ ପ୍ରତିଶତ ଓ ଦ୍ବିତୀୟ ଡୋଜ୍ ୧କୋଟି ୫୭ଲକ୍ଷ ୩୨ହଜାର ୭୫୪ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦୧୪ଜଣ ବା ୦.୦୩ ପ୍ରତିଶତ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ବୋଲି ଆଇସିଏମ୍‌ଆର୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହଯାଇଛି।

ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ହେଉଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ କିମ୍ବା ଆଗଧାଡ଼ିର ଯୋଦ୍ଧା। କୋଭିଡ୍‌ ଲଢ଼େଇରେ ଏହି ଦୁଇ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ଆଗରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଅଧିକ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେବେ ଦୁଇ ଡୋଜ୍‌ର ଟିକା ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ୍‌ ସଂପର୍କିତ ନିୟମାବଳିକୁ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ, ଟିକା ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କରୋନା‌ରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍। ମାତ୍ର ଏହା ସଂକ୍ରମଣକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଏ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିୟମିତ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି।

Comments are closed.