୧୦% ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଦେଶର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପତି : ନ୍ୟାସନାଲ ସାମ୍ପଲ ସର୍ଭେର ରିପୋର୍ଟ

୭୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଦେଶର ମାତ୍ର ୧୦% ସଂପତି; ବଢୁଛି ଧନୀ- ଗରୀବ ତାରତମ୍ୟ

81

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଆମ ଦେଶର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଯେତିକି ସମ୍ପତି ଅଛି ତାହା ଦେଶର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତିଠୁ ଅଧିକ । ଏବଂ ଦେଶର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଯେତିକି ସମ୍ପତି ଅଛି ତାହା ଦେଶର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତି ଠୁ କମ୍ । ନ୍ୟାସନାଲ ସାମ୍ପଲ ସର୍ଭେ(ଏନଏସଏସ) ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୯ରେ ଦେଶର ଋଣ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ନେଇ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେରୁ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯାହା ଆମ ଦେଶରେ ଧନୀ, ଗରିବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ତାରତମ୍ୟକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ।

୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀରୁ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସମ୍ପତିର ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରି ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଦେଶର ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ୫୦.୮ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତି ରହିଥିବା ବେଳେ ସହରାଂଚଳରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଧନୀ ଲୋଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫୫.୭ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତି ଅଛି ।

ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଗରିବଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ସମ୍ପତି ଦେଶର ଗ୍ରାମାଂଚଳର ୧୦.୨ ସମ୍ପତି ସହ ସମାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସହରାଂଚଳରେ ୬.୨ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତି ଠୁ କମ୍ । ଧନୀ ଗରିବ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଏହି ତାରତମ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ, ପଞ୍ଜାବ, ଉତରାଖଣ୍ଡ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ହରିଆଣାରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ରହିଥିବା ବେଳେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଝାରଖଣ୍ଡ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଆସାମ, ଓଡ଼ିଶା, ତାମିଲନାଡୁରେ ସବୁଠୁ କମ ରହିଛି ।

୧୦ % ଧନୀ      ସମ୍ପତି            ୫୦% ଗରିବ   ସମ୍ପତି
ଦିଲ୍ଲୀ               ୮୮.୯%         ଦିଲ୍ଲୀ            ୨.୧%
ପଞ୍ଜାବ             ୬୫%           ପଞ୍ଜାବ           ୫%
ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର     ୩୨%           ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର   ୧୮%
ଓଡ଼ିଶା            ୪୦%            ଓଡ଼ିଶା           ୧୦%