ଅଧକପାଳି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଚାହୁଁଥିଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ! ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାରୁ ପାଇବେ ନିସ୍ତାର ।

519

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଅଧକପାଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ । ଯାହା ବହୁତ ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଚାଲେ । ଅଧକପାଳିର କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଯାହାକୁ ଅଧକପାଳି ହୁଏ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଜୋରରେ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ହୁଏ, ଯାହା ବହୁତ ଅସହ୍ୟ । ତେବେ ଏହି ମୁଣ୍ଡବ୍ୟତା କେବଳ ଗୋଟିଏ ପଟେ ହୁଏ । ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ରୋଗୀ ନା ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇ ପାରନ୍ତି ନା ବସି ପାରନ୍ତି । ତେବେ ଅଧକପାଳିି ହେବା ସମୟରେ କେଉଁ ଉପଚାର କରିବେ . . .

– ଅଧକପାଳିରେ ମୁଣ୍ଡର ଏକ ଶିର ବଡ଼ ହୋଇଯାଏ । ଅଧକପାଳି ହେଲେ ଆପଣ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଦ୍ୱାରା ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବେ । ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ପୁଦିନାର ଚା ପିଇ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ପୁଦିନା ଚା’ ଅଧକପାଳି ପାଇଁ ବହୁତ ଗୁଣକାରୀ ।

– ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଧକପାଳି ପାଇଁ ମସାଲା ଚା’ ବହୁତ ଜରୁରୀ । ମସାଲା ଚା ପିଇଲେ ମସ୍ତିସ୍କ ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇଯାଏ । ତେବେ ମସାଲା ଚା’ ତିଆରି କରିବା ସମୟରେ ଏଥିିରେ ଅଦା, ଲବଙ୍ଗ ଓ ଅଳେଇଚ ମିଶାଇବା ପାଇଁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

– ନଡ଼ିଆ ତେଲରେ ୧୦-୧୫ ମିନିଟ୍ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅଧକପାଳିରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିବ ।

– ରଶୁଣ ପେଶି ତା’ର ରସ ବାହାର କରନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କୁ କମରୁ କମ୍ ଏକ ଚାମଚ ରଶୁଣ ରସ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିବ । ଏକ ଚାମଚ ରଶୁଣ ରସ ବାର କରି ଏହାକୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ରଶୁଣ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ପେନକିଲର , ଯାହା ଅଧକପାଳ ସମୟରେ ଭଲ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.