81

ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟରୁ ଖଲାସ ହେଲେ ଦୋଷୀ । ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଥିବା ନିଜ ଘରକୁ ଯିବେ

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ତିନି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । କୋର୍ଟରୁ ମୁକ୍ତ ଆଦେଶ ପାଇବା ପରେ ଏହି ତିନି ଅଭିଯୁକ୍ତ ବୁଧବାର ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ଫେରିବେ । କାରଣ ଏହି ତିନି ଅଭିଯୁକ୍ତ ମୂଳତଃ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ନାଗରିକ ।

ତାମିଲନାଡୁ: ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ତିନି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । କୋର୍ଟରୁ ମୁକ୍ତ ଆଦେଶ ପାଇବା ପରେ ଏହି ତିନି ଅଭିଯୁକ୍ତ ବୁଧବାର ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ଫେରିବେ । କାରଣ ଏହି ତିନି ଅଭିଯୁକ୍ତ ମୂଳତଃ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ନାଗରିକ ।

ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମୁରୁଗାନ୍ ଓରଫ ଶ୍ରୀହରନ୍, ଜୟକୁମାର ଏବଂ ରୋବର୍ଟ ପାୟାସ୍ ନାମକ ଏହି ଚାରିଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଏକ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିମାନରେ ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରି ଯାଇଥିଲେ । ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ, ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ସାତ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ତିନି ଜଣ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନାଗରିକ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ  ।  ଯାହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ବିଶେଷ କାରଣରୁ ତିରୁଚିରାପଲ୍ଲୀରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶିବିରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା।  ସମସ୍ତେ ଗତକାଲି ରାତିରେ ଏହି ଶିବିରରୁ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚି ଆଜି କଲମ୍ବୋ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ।

ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ ଯେ ବିଦେଶୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ପଞ୍ଜିକରଣ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (FRRO) ନିର୍ବାସନ ଆଦେଶ ଦେବା ପରେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିପାରିବେ । ଚେନ୍ନାଇରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଉଚ୍ଚ ଆୟୋଗ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଘରକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଯାତ୍ରା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଜାରି କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ ଯେ ସମାନ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଦୋଷୀଙ୍କର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ସେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ନାଗରିକ ଥିଲେ, ଯାହାର ନାମ ସନ୍ଥନ ଥିଲା । ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ।ଏହି ହତ୍ୟା ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ନିକଟରେ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପେରିଭାଲାନ, ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଏବଂ ନଳିନୀ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ ସାତଜଣ ଦୋଷୀ ୩୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜେଲରେ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ସମସ୍ତେ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।