କ୍ୱାଲକମ ଆଣିଲା କ୍ୱିକ ଚାର୍ଜର ୫ । ମାତ୍ର ୫ ମିନିଟରେ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ ହୋଇଯିବ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଚାର୍ଜ, ଆଉ ପୂରା ଚାର୍ଜ ହେବାକୁ ଲାଗିବ ଏତିକି ସମୟ

659

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଆମେରିକୀୟ ଚିପମେକର କ୍ୱାଲକମ୍ କୁଇକ୍ ଚାର୍ଜ ୫ ଘୋଷଣା କରିଛି ।  ତେବେ ଚଳିଥର ପୁଣି ଫାଷ୍ଟ ଚାର୍ଜିଂରେ କମ୍ପାନୀ ଆଗରେ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି । କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ, କୁଇଜ ଚାର୍ଜ ଏହାର ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣ ଯଥା କିକ୍ ଚାର୍ଜ ୪ ଠାରୁ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଅଟେ । ଆମେରିକୀୟ ଚିପ୍ ନିର୍ମାତା କ୍ୱାଲକମ୍ କୁଇକ୍ ଚାର୍ଜ ୫ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏଥର ଦ୍ରୁତ ଚାର୍ଜିଂ ଦୌଡରେ ଆଗରେ ରହିବାକୁ କମ୍ପାନୀ ପୁଣି ଥରେ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। କ୍ୱାଲକମ୍ କୁଇକ୍ ଚାର୍ଜ ୫ ରେ ୧୦୦ଡ ସମର୍ଥନ ଅଛି । କମ୍ପାନୀର କହିବା ଅନୁସାରେ, ଏହା ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ୧୦% ଥଣ୍ଡା ରଖେ ଏବଂ ଅଧିକ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ୭୦% ଅଧିକ ଦକ୍ଷ ଅଟେ ।
କ୍ୱାଲକମ୍ କହିଛି ଯେ କମ୍ପାନୀ କରିଥିବା ପରୀକ୍ଷଣରେ ଏହି ଚାର୍ଜର ୪୫୦୦ଏମଏଚ୍ ବ୍ୟାଟେରୀର ୦ ରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମାତ୍ର ୫ ମିନିଟରେ ଚାର୍ଜ କରିପାରିବ। ମାତ୍ର ୧୫ ମିନିଟରେ ଏହି ପ୍ରକାର ବ୍ୟାଟେରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାର୍ଜ ହୋଇପାରିବ ।

ଏହି ଚାର୍ଜରର ଆଉଟପୁଟ୍ ଭୋଲଟେଜ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ୩.୩ ଭୋଲ୍ଟରୁ ୨୦ଭୋଲ କରେଂଟ ଦେଇପାରେ । ନୂତନ ସଂସ୍କରଣର ଚାର୍ଜର ପୁରୁଣା ସଂସ୍କରଣ ଅପେକ୍ଷା ପ୍ରାୟ ଚାରି ଗୁଣ ଦ୍ରୁତ ହେବ । ଏହାକୁ ସମ୍ଭବ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଦୁଇଟି ଶକ୍ତି ପରିଚାଳନା ଆଇସି ବ୍ୟବହାର କରିଛି ।

କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ ୮୬୫ ଏବଂ ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ ୮୬୫ ପ୍ଲସ୍ ପ୍ରୋସେସର୍ ସହିତ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ କୁଇକ୍ ଚାର୍ଜ ୫.୦ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ଦିଆଯାଇଛି। ତଥାପି, ଏଥିରେ ନୂତନ ଚାର୍ଜର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ କି ନାହିଁ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହି ସିଷ୍ଟମ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ୮ ସ୍ତରର ଭୋଲଟେଜ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଛି। ସେଠାରେ ୩ ଟି ଥର୍ମାଲ୍ ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ୍, ୩ ଟାଇମର୍ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଓଭରଭୋଲଟେଜ୍ ସୁରକ୍ଷା ଅଛି । କମ୍ପାନୀ ଏହି ଚାର୍ଜର ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଲଞ୍ଚ କରିପାରିବ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଆଜିକାଲି ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ରୁତ ଚାର୍ଜର ଦେବା ଦୌଡ଼ରେ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଦୌଡରେ ୱାନ ପ୍ଲସ ଓ ଭିଭୋ ମଧ୍ୟ ଆଗରେ ରୁହନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ୱାଲକମ୍ ଦ୍ରୁତ ଚାର୍ଜିଂରେ ପୁଣିଥରେ ଏହାର ରାଜତ୍ୱ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିପାରିବ । ତେବେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ କେତେ ଦୂର ଆପଣାଉଛନ୍ତି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା । ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ, କନକ ନ୍ୟୁଜ୍

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.