ହାତ ହାଣିଦେଲେ, ହେଲେ ହାରିଲେନି ହରଜିତ୍ । ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣରେ ହାତ ହରାଇଥିଲେ କରୋନା ହିରୋ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରାଣମୂର୍ଚ୍ଛା ଉଦ୍ୟମ ପରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ । ଘରକୁ ଫେରିଲା ପରେ ଫୁଲ ଫିଙ୍ଗି ଦୁଆର ମୁହଁରେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ଭବ୍ୟ ସମ୍ମାନ

599

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: କାଟିଦେଲେ ହାତ, ହାରିଲେନି ଯୋଦ୍ଧା । ମହାମାରୀ ବେଳେ ହାତ ହରାଇଲେ କରୋନା ହିରୋ । ମେଡିକାଲରୁ ଫେରିବା ପରେ ସିପାହୀଙ୍କୁ ଭବ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ । ବାଜା ବାଜୁଛି, ଫୁଲ ପଡୁଛି । ବିଜୟର ତିଳକ ପିନ୍ଧାଇ ତାଳିରେ ତାଳିରେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ ଚାଲିଛି । ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ପର୍ଦ୍ଧନାର ଏ ଭାବ ବିହ୍ୱଳ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଯିଏ ଦେଖୁଛି ଗର୍ବରେ ତା ଛାତି ଫୁଲି ଉଠୁଛି । କାରଣ ଏ ଦୃଶ୍ୟ ପଛରେ ରହିଛି ଜଣେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ସାହସୀ କାହାଣୀ । ଜଣେ ପୋଲିସ ପୁଅର ତା ମାଟି ମାଆ ପାଇଁ ଜୀବନଠୁ ବଳି କର୍ତ୍ତବ୍ୟର କଥା…

ହରଜିତ୍ ସିଂହ ! ମହାଯୁଦ୍ଧ ବେଳେ ଇଏ ଏମିତି ଜଣେ ଯୋଦ୍ଧା ଯିଏ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜିରେ ଲଗାଇ ସାହସ ଦେଖାଇଥିଲେ । ଇଏ ସେହି ହରଜିତ୍ ସିଂହ, ଯିଏ ହାରି ନଯାଇ ହୃଦୟ ଜିଣିଥିଲେ । ସାରା ଦେଶ ଯେତେବେଳେ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କରୁଛି, କରୋନା ସହ ଲଢେଇ କରୁଛି । ଠିକ ସେତିକି ବେଳେ ନିଜକୁ ସିପାହୀ ସଜାଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲେ ହରଜିତ୍ । ପଞ୍ଜାବ ପଟିଆଲା ଜିଲ୍ଲାରେ ଲକଡାଉନ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ।

ଏପ୍ରିଲ ୧୨ ତାରିଖ ଦିନ ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ କିଛି ଦୁର୍ବତ୍ତ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଆଉ ଧାରୁଆ ଖଣ୍ଡାରେ ତାଙ୍କ ହାତକୁ ହାଣି ଦିଗଡ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଗୁରୁତର ସବ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ହରଜିତଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ ନିଆଯାଇଥିଲା । ପ୍ରାୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ଧରି ତାଙ୍କର ଅପରେସନ ଚାଲିଥିଲା । ଅପରେସନ ରୁମରେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ସବୁ କଳାକୌଶଳ ଆପଣାଇଥିଲେ ଡାକ୍ତର । ପାଖାପାଖି ଘଣ୍ଟାଏ ଅପରେସନ ପରେ ତାଙ୍କ ହାତକୁ ଯୋଡି ଦେଇଥିଲେ ଡାକ୍ତର । ତେବେ ହରଜିତ ହାତ ଚାଳନା କରି ପାରୁଥିବାରୁ ୧୮ ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ପିଜିଆଇ ମେଡିକାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଛି ।

ସେପଟେ ଯୁଦ୍ଧ ଲଢିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଜିତାଇ ଦେଇଥିବା, ତାଙ୍କ ହାତକୁ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଭଲ କରି ଦେଇଥିବା ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଓ ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସହ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ଓ ପୂରା ପଞ୍ଜାବବାସୀଙ୍କୁ ସେ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ଲୋକଙ୍କ ଆଶିର୍ବାଦ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଭଲ କରିଦେଲା ବୋଲି ହରଜିତ କହିଛନ୍ତି ।
ଆଉ ଇଏ ହେଉଛି ହରଜିତ ଭଲ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିବା ପରର ଦୃଶ୍ୟ । ଦେହ ଶିତେଇଲା ପରି ବାଦ୍ୟ, ଫୁଲର ବର୍ଷା ଓ ପୂରା ପରିବେଶ ହିଁ ବୟାନ କରୁଛି ହରଜିତ ନୁହେଁ ଯୁଦ୍ଧ ଜିତି ଘରକୁ ଫେରୁଛି ସିଂହ ।

ତେବେ କରୋନା ଯୁଦ୍ଧ ଲଢୁଥିବା ଡାକ୍ତର, ପୋଲିସ ପରି ଆଗ ଧାଡିର ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ଉପରକୁ କେମିତି ଲୋକଙ୍କ ହାତ ଉଠି ଯାଉଛି ? ଯିଏ ନିଜ ଜୀବନ, ନିଜ ଖୁସିକୁ ଭୁଲି ଆମ ସେବା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କେମିତି ନୃଶଂସ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ ?

Comments are closed.