ଯେ କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଭାଙ୍ଗିପାରେ ମୁଇଜୁ ସରକାର : ବିରୋଧୀ କେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତାହା ଜାଣନ୍ତୁ

111

ଭାରତକୁ  ବିରୋଧ କରିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଲଦ୍ୱୀପ ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗରୁ ଭାରୀ ପଡ଼ିଲାଣି । ଅର୍ଥନୈତିକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କ ନିଜ ସରକାର ଉପରେ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି । ଚୀନ୍‌ର ସମର୍ଥନ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ କିନ୍ତୁ ଘରୋଇ ମାଟିରେ ଏସବୁକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ ନାହିଁ ।       ମାଲଦ୍ୱୀପର ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୋ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦେଶର ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସରକାର ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇପାରେ । ଏହା ଠିକ୍ ସମୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ସମୟ ଆସିଲେ ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଅବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅଣାଯିବ। ବାସ୍ତବରେ ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁ ସରକାରଙ୍କ ସହ ମତଭେଦ ହେତୁ ରବିବାର ଦିନ ଶାସକ ଦଳ ଏବଂ ବିରୋଧୀ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂସଦରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ।

ସଂସଦରେ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ବିରୋଧୀମାନେ ଲଗାତାର ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁ ସରକାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି (MDP) ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅବିଶ୍ବାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ସଂସଦରେ ଉତ୍ତେଜନା ପରେ ଏହି ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ସହ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ପାର୍ଟି ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିଛି । ଏହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଏକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ବିରୋଧୀଦଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି

ମାଲଦ୍ୱୀପ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନିକଟରେ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାଲଦ୍ୱୀପ ଜାମହରି ପାର୍ଟି ନେତା କାସିମ ଇବ୍ରାହିମ ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଗସ୍ତ ପରେ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତି ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାରତ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଉଚିତ, କାରଣ ଏହା କେବଳ ମାଲଦ୍ୱୀପକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ।

ଭାରତ ସହିତ ମାଲଦ୍ୱୀପର ସମ୍ପର୍କ କିପରି ଖରାପ ହେଲା ?

ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ସରକାର ଗଠନ ହେବା ମାତ୍ରେ ଚୀନ୍ ସମର୍ଥକ ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁ ଭାରତ ସହ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତି କଠୋର ମନୋଭାବ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସେ ଭାରତକୁ ନିଜର ସେନାବାହିନୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଲକ୍ଷାଦ୍ୱୀପ ଗସ୍ତ ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ସହ ତୁଳନା କରିବା ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟ ଏହି ଉତ୍ତେଜନାକୁ  ଆହୁରି ବଢାଇ ଦେଇଥିଲା ।  ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଯାତ୍ରା ବାତିଲ ହେତୁ ମାଲଦ୍ୱୀପକୁ ବିପୁଳ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ଗୁପ୍ତଚର ଜାହାଜ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଆହୁରି ବଢିଛି ।