ମନ କି ବାତରେ କାହାଣୀକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଲେ ମୋଦି । କହିଲେ, କାହାଣୀର ଇତିହାସ ମାନବ ସଭ୍ୟତା ଭଳି ପୁରୁଣା । କରୋନା କାଳରେ ପରିବାରକୁ ଯୋଡି ରଖିବାରେ କାହାଣୀର ରହିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା

110

କନକ ବ୍ୟୁରେ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ‘ମନ୍ ବି ବାତ୍’ ର ସଂସ୍କରଣରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି କି କିଛି କାହାଣୀ ଅଛି ଆମେ ତାକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଚାର କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଲୋକମାନଙ୍କୁ କାହାଣୀ ମାଧ୍ୟମରେ ସାଧାରଣ ଜୀବନକୁ ସଠିକ୍ ଢଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶ୍ରେୟ । ମନ କି ବାତ୍ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ବେଙ୍ଗାଲୋରର ବିକ୍ରମ ଶ୍ରୀଧରଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯିଏ ବାପୁଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କାହାଣୀକୁ ନେଇ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ଭଳି ଆହୁରି ଅନେକ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଆପଣ ମାନେ ବି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବାପୁଙ୍କ କାହାଣୀ ସେୟାର କରିବା ଉଚିତ ।

ଏଭଳି ଅନେକ ଉଦ୍ୟମ ରହିଛି ଯାହା କି ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତର କାହାଣୀକୁ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ କରାଉଛି । ବୈଷ୍ଣବ ଭାୟା ଦେଶପାଣ୍ଡେଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ଲୋକ ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କି ମରାଠୀରେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକପ୍ରିୟ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି କି ‘ମୁଁ ଏଭଳି ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇଲି ଯାହା ଅମର ଭାୟା ଓ ବାକି ଲୋକଙ୍କ ସହ ମିଶି ଚଳାଇଥାନ୍ତି । ଅମର ଭାୟା ଆଇଆଇଏମ୍ ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ଏମବିଏ ଶେଷ କରିବା ପରେ ବିଦେଶ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ‘ଭାରତରେ କୁକୁର ଛୁଆର ଏକ ଜୀବନ୍ତ ପରମ୍ପରା ରହିଆସିଛି । ’ ଆଜିକାଲି ବିଜ୍ଞାନ, କଳ୍ପନା ଓ କାହାଣୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କହାଣୀଗୁଡିକ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ମୁଁ ଦେଖୁଛି କି ଚୁ୍ମ୍ବନ କଳାକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ।

ମନ୍ କି ବାତରେ ମୋଦୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି କି ତାମିଲନାଡୁ ଓ କେରଳରେ କାହାଣୀ କହିବାର ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପଦ୍ଧତି ରହିଛି । ଏହାକୁ ‘ଭିଲୁ ପାଟ୍ ’ କୁହାଯାଏ । ଏଥିରେ କାହାଣୀ ଓ ସଂଗୀତର ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସମନ୍ୱୟ ଅଛି । ଆମର ଏଠାରେ କାଳ୍ପନିକ ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଧାର୍ମିକ କହାଣୀ କହିବାର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରାଚୀନ ପଦ୍ଧତି । ଏଥିରେ ‘କାଟାକଲାକ୍ଷେଭମ୍’ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକକଥା ପ୍ରଚଳିତ ଅଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ‘କାହାଣୀ ଇତିହାସ ମାନବ ସଭ୍ୟତା ଭଳି ପୁରୁଣା । ’ କାହାଣୀର ଶକ୍ତି ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ସମୟରେ ଜଣେ ମାତା କାହାଣି ଶୁଣାନ୍ତି । ଭାରତରେ ଚୁମ୍ବନ କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଆମେ ଗର୍ବିତ ଯେ ଆମେ ସେହି ଦେଶର ବାସିନ୍ଦା ଯେଉଁଠାରେ ହିଟୋପାଡେଶ ଏବଂ ପଞ୍ଚନାଥ୍ରା ର ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଯେଉଁଠାରେ ପଶୁ, ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ମେହେନ୍ଦୀ ମାନଙ୍କର କାଳ୍ପନିକ ଦୁନିଆର କାହାଣୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଚତୁରତା ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଜିନିଷଗୁଡିକ ସହଜରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇ ପାରିବ ।

ଅନ୍ୟପଟେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ମନ୍ କି ବାତ୍ରେ କିଛି କଥା କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଅବଧିରେ ପରିବର୍ତ୍ତିନ ଆସୁଛି । ଏହି ସଂକଟ ପରିବାରକୁ ଯୋଡିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଏହି ସଂକଟ ବେଳେ ବିଶେଷ କରି ତଳ ବର୍ଗ ଓ ମଧ୍ୟବିତ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ମାସିକ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମନ୍ କି ବାତ୍ ରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କରୋନା ସଂକଟ କାଳରେ କାହାଣୀର ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି କି କାହାଣୀର ଇତିହାସ ମାନବ ସଭ୍ୟତା ଭଳି ପୁରୁଣା । ଯଦି ଆପଣ କାହାଣୀର ଶକ୍ତି ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ଜଣେ ମା’ ତା ପିଲାକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଉଥିବା ସମୟରେ କାହାଣୀ କହିବା କଥା ଶୁଣନ୍ତୁ ।

Comments are closed.