ଆଉ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବେନି ଚାଷୀ ! ମୋଦି ସରକାର ଦେବେ ଋଣ , ସଙ୍କଟ କାଳରେ କୃଷକଙ୍କୁ ଶସ୍ତାରେ ଋଣ ଦେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ମହାଜନୀ ନିର୍ଯାତନାକୁ ଭୟ ରହିବନି କି ବିଷ ପିଇବେନି , ମାତ୍ର ୪ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧରେ ସୁନାର ଫସଳ ଫଳାଇ ପାରିବେ ଚାଷୀ ।

ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ବଡ ଯୋଜନା ଅଢେଇ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଳିବ ରିହାତି କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରେ ୪ ପ୍ରତିଶତରେ ମିଳିବ ସୁଧ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଋଣ କେସିସି ଫର୍ମ ପାଇବେ କେଉଁଠୁ? କେଉଁଠି କରିବେ ଆବେଦନ?

2,361

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଣି ଏକ ବଡ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ମୋଦି ସରକାର । ଶହଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଉପକୃତ ହେବେ ଚାଷୀ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଓ କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଯୋଜନାରେ ଦେଶର ପାଖାପାଖି ଅଢେଇ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସାମମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଏବଂ କେସିସି-କିସାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୨.୫ କୋଟି ଲୋକଙ୍କର ବ୍ୟବଧାନ ରହିଛି। ଏହି କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେସିସି ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୃଷି ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଢେଇ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହଜ ତଥା ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। କାରଣ ଚାଷୀମାନେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବି ସାହୁକାର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟକାହାଠାରୁ ଋଣ ନେଇ ଅଧିକ ସୁଧ ନନିଅନ୍ତୁ ତାହା ଲାଗି ସରକାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛନ୍ତି । କାରଣ ମାତ୍ର ୪ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧରେ ସରକାର ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଲାଗି ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିଲେ । ଯଦି ମୋଦି ସରକାର ପିଏମ-କିସାନ ସାମନ ନିଧିଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ଋଣ ନେବା ପାଇଁ କାର୍ଡ ପାଇବା ସହଜ ହୋଇଗଲା। କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ରାଜସ୍ୱ ରେକର୍ଡ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କୃଷି ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଋଣ

କିସାନ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡରେ ସୁଧ ହାର ୪ ପ୍ରତିଶତ । ସୁରକ୍ଷା ବିନା ଆପଣ ୧.୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ନେଇପାରିବେ । ଠିକ ସମୟରେ ଦେୟ ସମୟରେ କ୍ଷକ୍ଟବଦ୍ଭ ଣ ରାଶି ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ ।

କେସିସି ଫର୍ମ କେଉଁଠୁ ପାଇବେ:

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣଙ୍କୁ https://pmkisan.gov.in/ କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ରେ, କୃଷକ ଟ୍ୟାବ୍ ର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ କେସିସି ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି।

କେଉଁଠି କରିବେ ଆବେଦନ?

ଏହା ପରେ କୃଷକ ଏହି ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ବାଣିଜ୍ୟିକ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ । କାର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଜଣାଇବ। ତା’ପରେ ଏହା ତାଙ୍କ ଠିକଣାକୁ ପଠାଯିବ । ଏକ ନୂତନ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ବିଦ୍ୟମାନ କାର୍ଡର ସୀମା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଏକ ବନ୍ଦ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

ଏଥିରେ କୃଷକ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ଏବଂ ଶାଖାର ନାମ ପୁରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତେବେ ଏହିପରି ଭାବରେ ଫର୍ମ ପୂରଣ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରିଥିବା ଯୋଜନାରେ ଆପଣମାନେ ବି ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ।

Comments are closed.