କମିଲା ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର : ଆହୁରି ୩ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହେଲା ତେଲ ଦର

239

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଭାଟ କମିଲା, ଦର କମିଲା । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଭାଟ୍ କମାଇବା ପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର କମିଛି । କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ୍ସାଇଜ ଡ୍ୟୁଟି କମାଇବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଭାଟ୍ କମାଇଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗତକାଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ଭାଟ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହାକୁ ୨୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୩ ଟଂକା ୧୦ ପଇସା କମିଛି ।

ସେହିପରି ଡିଜେଲ ଉପରେ ପୂର୍ବରୁ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଭାଟ ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ୨୪ ପ୍ରତିଶତକୁ କମାଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଫଳରେ ଡିଜେଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୨ ଟଂକା ୮୯ ପଇସା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱରେ ଆଜି ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ଦର ୧୦୧ ଟଙ୍କା ୭୮ ପଇସା ରହିଥିବା ବେଳେ ଡିଜେଲ ଦର ୯୧ ଟଙ୍କା ୬୨ ପଇସା ରହିଛି । ସେହିପରି କଟକରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ୧୦୫ ଟଙ୍କା ୨୬ପଇସା ଥିଲା ଯାହା ଆଜି ୧୦୨ଟଙ୍କା ୧୫ପଇସା ରହିଛି । ଡିଜେଲ ଦର ୯୪ଟଙ୍କା ୮୭ପଇସା ଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏହା ୯୧ଟଙ୍କା ୯୬ପଇସା ରହିଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଭାଟ୍‌ ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହା ଯଥାକ୍ରମେ ୨୮ ଓ ୨୪ ପ୍ରତିଶତକୁ କମିଛି । ଫଳରେ ୬ ତାରିଖ ସକାଳେ ଗ୍ରାହକମାନେ କମ୍ ଦାମରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ କିଣିବାକୁ ପାଇବେ। ଏ ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୧୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବର୍ଷକୁ ବହନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିସହିତ ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କମାଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲରେ ଲିଟର ପିଛା ୧ ଟଙ୍କା ୬୦ ଏବଂ ଡିଜେଲରେ ୨ ଟଙ୍କା ୮୦ ପଇସା ଟିକସ ହରାଇବେ ।
ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ସରକାରଙ୍କୁ ଏବାବଦରେ ମିଳିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଉଭୟ ଟିକସ ହ୍ରାସକୁ ବିଚାରକୁ ନେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପାଖାପାଖି ୨୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଟିକସ ହରାଇବାକୁ ‌ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଯଦିଓ ନିର୍ଦ୍ଦି‌ଷ୍ଟ ଭାବେ ଦର କେତେ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ତଥାପି ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ପାଖାପାଖି ୧୦୧ ଟଙ୍କା ୮୦ ପଇସା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ୯୧ ଟଙ୍କା ୬୦ ପଇସାକୁ ଖସିଆସିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।