ଭାରତର ଟି -90 ଏବଂ ଅର୍ଜୁନ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଡରିଗଲା ପାକିସ୍ଥାନ । ତୁର୍କୀରୁ ଆଣୁଛି ଟ୍ୟାଙ୍କ ବିଧ୍ଵଂସୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର

80

ପାକିସ୍ତାନ ତୁର୍କୀରୁ ଆଣ୍ଟି-ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡ୍ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସିଷ୍ଟମ (ATGW) କିଣୁଛି । ତୁର୍କୀ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରୋକେଟସନ କମ୍ପାନୀ ଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ରୋକେସନଙ୍କ ସହ ATGW ର ସହ-ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି ।  ପାକିସ୍ତାନ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଏହି ଆଣ୍ଟି-ଟ୍ୟାଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ର ଶତ୍ରୁ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି । ଆଣ୍ଟି-ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡ୍ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ କିମ୍ବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ସ୍ୱଳ୍ପ-ମଧ୍ୟମ କିମ୍ବା ଦୂରଗାମୀ ମାରକ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଅଟେ ।

ତୁର୍କୀ ପାକିସ୍ତାନର ଦୀର୍ଘମିଆଦୀ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ତୁର୍କୀ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାମରିକ ଉପକରଣ ଯୋଗାଉଛି। ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ତତ୍କାଳୀନ ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେହବାଜ ସରିଫ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରିସେପ ତାଇପ ଏରଦୋଗାନ ମିଳିତ ଭାବେ କର୍ଭେଟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ପିଏନଏସ ଖାଇବର ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନ ନୌସେନା ପାଇଁ ତୁର୍କୀ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଚାରୋଟି କର୍ଭେଟ୍ ଜାହାଜ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଏହା ତୃତୀୟ ଜାହାଜ ଥିଲା ।

ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ରୋକେଟସନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଆଣ୍ଟି-ଟ୍ୟାଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଇମେଜିଙ୍ଗ ଇନଫ୍ରାଡେଡ୍ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦୂରଗାମୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର  ସହିତ ମ୍ୟାନ୍-ପୋର୍ଟେବଲ୍ କାରାଓକେ ପ୍ରଣାଳୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ  । ରୋକେଟସନ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାର କାଟାଲଗ୍ ର ଅନ୍ୟ ATGW ଅଂଶ OMTAS, ମଧ୍ୟମ ରେଞ୍ଜ୍ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ UMTAS – ଏକ ଦୂରଗାମୀ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ ।

କଣ ଭାରତକୁ ଭୟ କରି ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି  ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ମିସାଇଲ ?

ତୁର୍କୀ ସହିତ ପାକିସ୍ତାନର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ଏବଂ ଦୁଇ ଦେଶ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରି ଘନିଷ୍ଠ ସାମରିକ ସହଯୋଗ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ପଞ୍ଚମ ପିଢିର କାନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଁ ତୁର୍କୀ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ (TAI) ର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବ । ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ପଞ୍ଚମ ପିଢିର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ TF-X ର ପ୍ରଥମ ଉଡାଣ ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଆଣିଥିବା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସିଷ୍ଟମରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭାରତର ଟି -90 ଏବଂ ଅର୍ଜୁନ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଭୟ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାକୁ ସେନାରେ ସାମିଲ କରିଛି ।  ଆଣ୍ଟି-ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡ୍ ଅସ୍ତ୍ର (ATGW) ହେଉଛି ଏକ ଗାଇଡ୍ ମିସାଇଲ୍ ଯାହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଭାରୀ ସଶସ୍ତ୍ର ସାମରିକ ଯାନଗୁଡିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପରିକଳ୍ପିତ । ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଏହାକୁ ବିଚାର କରିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଟି -90 ଟ୍ୟାଙ୍କ କଥା ଭାବିକି ଏହି ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିବ । ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା  ଟ୍ୟାଙ୍କ ।  ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୧୧୦୦ ଟି -90 ଭୀଷ୍ମ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଅଛି ।  ଯଦି ଆମେ ଭାରତର ଅର୍ଜୁନ ଟ୍ୟାଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା ତେବେ ଏହି  ଅର୍ଜୁନ ଟ୍ୟାଙ୍କ ୨୦୦୪ ମସିହାରୁ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ସାମିଲ ହେଇଛି । ଏହାର ଶକ୍ତି ଶତ୍ରୁର ନିଦ ହଜେଇଦେବାକୁ ସମର୍ଥ ।