ଶାଶୁ ଓ ବୋହୂ ଲଢେଇ ପହଞ୍ଚିଲା  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ : ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଗଲେ ଏହି ମାମଲା ଜାଣି ।

105

ଶାଶୁ ବୋହୁ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ । ହେଲେ ଯଦି  ମାମଲା ଯାଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚେ ତେବେ ? ଆଜ୍ଞା ହଁ ଏହିପରି ଏକ ମାମଲା ଯାଇ ପହଞ୍ଚିଛି ପାକିସ୍ତାନର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ । ଯେଉଁଠାରେ ଶାଶୁ ଏବଂ ବୋହୂ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ତୋଳା ସୁନାକୁ ନେଇ ଏହି ବିବାଦ ଲାଗିଛି ।

କିଛି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶାଶୁ ଏବଂ ବୋହୂ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ପ୍ରାୟ ସାଧାରଣ କଥା । ପ୍ରାୟତଃ ସୁନା, ରୂପା କିମ୍ବା ଘର କାମକୁ ନେଇ ଶାଶୁ ଏବଂ ବୋହୂ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ହେଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଶାଶୁ ଏବଂ ବୋହୂ ଝଗଡା ସିଧା ଯାଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚେ ସେତେବେଳେ କ’ଣ ହୁଏ ? ହଁ, ପାକିସ୍ତାନରେ ଏହାପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ପାକିସ୍ତାନର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ଅନନ୍ୟ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଶାଶୁ ଏବଂ ବୋହୂ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ତୋଳା ସୁନା ଉପରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ପାକିସ୍ତାନର ଜଣେ ମହିଳା ଆବେଦନକାରୀ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ବୋହୂ ସହିତ ୧୦ ତୋଳା ସୁନାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଚାଲିଛି ।  ସାବିହା ଖାନୁମ ନାମକ ଏହି ମହିଳା ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ବୋହୂକୁ ୧୦ ତୋଳା ସୁନା ଦେବା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଶୀର୍ଷ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କାଜି ଫାଇଜସାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତିନିଜଣିଆ ବେଞ୍ଚ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି ।ଜିଓ ଟିଭି ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କାଜୀ ଫାଇଜଇସା ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରିବାରିକ କଳହର ବିବରଣୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଆବେଦନକାରୀ ମହିଳାଙ୍କ ଓକିଲ ଜୁଲଫିକର ନାକଭିଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ଓକିଲ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁନା ରଖିବା ସଂପର୍କରେ ଶାଶୁ ଏବଂ ବୋହୂ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଥିଲା । ତା’ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବୋହୂ ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ହକ-ଇ-ମେହେର (ବିବାହ ସମୟରେ ବରକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଦେୟ ବା ଉପହାର) କ’ଣ ? ଦିଆ ଯାଇଥିବା ଏହି ସୁନା ଫେରେଇବା ପାଇଁ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ।