ପାକିସ୍ତାନରେ ବି ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା । ଏହି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ କଲେ ତାରିଫ ।

130

ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଗାମୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପାଇଁ ପ୍ରିୟ ପ୍ରାଥୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।  ଯେଉଁଥିରେ ପାକିସ୍ତାନୀମାନେ ମିଶ୍ରିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୯ ରୁ ଜୁନ୍ ୧ ମଧ୍ୟରେ ସାତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ବିଲିୟନ ଯୋଗ୍ୟ ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ। ଜୁନ୍ ୪ ରେ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ।

ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛ । ଯାହାକୁ ବିଶ୍ଵର ସର୍ବବୃହତ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଭୋଟରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।  ଯେଉଁଥିରେ ପାକିସ୍ତାନୀମାନେ ମିଶ୍ରିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୯ ରୁ ଜୁନ୍ ୧  ମଧ୍ୟରେ ସାତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ବିଲିୟନ ଯୋଗ୍ୟ ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ । ୪ ଜୁନ୍ ରେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ।

କିଛି ପାକିସ୍ତାନ ନାଗରିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ଭାରତର ବହୁତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ କରି ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ଆଇଟି) କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ କାମ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ଏନଡିଏ ସରକାରକୁ ଅନେକ ପାକିସ୍ତାନୀ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବାବେଳେ କିଛି ଲୋକ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ବ୍ୟତୀତ ପଡୋଶୀ ଦେଶର  ନିର୍ବାଚନ ଭଳି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସୁଗମ ଆଚରଣକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି ।

ଇସଲାମାବାଦର ଜଣେ ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି, ‘ନିର୍ବାଚନ କରିବା ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ବିଶ୍ବରେ କେବଳ ଦେଶର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ବଢାଇବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ସଫଳତା ।

ପାକିସ୍ତାନର କେତେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ତୃତୀୟ ଥର କ୍ଷମତା ବଜାୟ ରଖିଲେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କର ସ୍ୱାଭାବିକତା ପାଇଁ ବାଟ ଫିଟିପାରେ । ବରିଷ୍ଠ ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକ ଅଦନାନ୍ ଶୌକତ  କହିଛନ୍ତି, ‘ବର୍ତ୍ତମାନ ସରିଫ ପାକିସ୍ତାନରେ କ୍ଷମତାରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା ଯେ ସରିଫ ପରିବାର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ।  ତେଣୁ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯେ ଯଦି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତମ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ  କିଛି ସକରାତ୍ମକ ରାସ୍ତା ଖୋଲିପାରେ ।