ପାକିସ୍ତାନର ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଅପାର ସମ୍ପତ୍ତି : ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପଞ୍ଚମ ଥର ବିବାହ କରିଥିଲେ

159

ପାକିସ୍ତାନର ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ  ​​ଯେତିକି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲା , ସେହିପରି ଶେହବାଜ ସରିଫଙ୍କ ବିବାହିତ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ସେତିକି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହି ଆସିଛି । ପାକିସ୍ତାନର ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଅପାର ସମ୍ପତି ଅଛି ଏବଂ ସେ ଅନେକ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଜଣେ ଖାଲି ସାଧାରଣ ରାଜନେତା ନୁହଁନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଏସିଆର ବଡ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ  ଗଣାଯାଏ ।

ଦୀର୍ଘ ଦିନର ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଶାହାବାଜ ସରିଫଙ୍କ ରୂପରେ ୨୪ ତମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପାଇଛି । ଶେହବାଜ ସରିଫ ପିଟିଆଇ ଏବଂ ସୁନ୍ନି ଇଟେହାଦ ପରିଷଦର ବିରୋଧୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଓମାର ଆୟୁବ ଖାନଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ପାକିସ୍ତାନର ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ ପରେ ନୱାଜ ସରିଫ ଏବଂ ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋ ଜରଦାରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଶେହବାଜ ସରିଫଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରିଥିଲା । ଶାହବାଜ ସରିଫ ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶରୁ ନିଜର ରାଜନୈତିକ  ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଶାହାବାଜ ପଞ୍ଜାବର ତିନିଥର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଜଣେ ରାଜନେତା ହେବା ବ୍ୟତୀତ ଶାହାବାଜ ପାକିସ୍ତାନର ଜଣେ ବଡ ବ୍ୟବସାୟୀ ଅଟନ୍ତି । ଏସିଆର ବଡ ଧନୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ନାମ ଆସିଛି, ଶାହାବାଜ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ସହିତ ସର୍ବଦା ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଛନ୍ତି । ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ଶାହାବାଜ ଅନେକ ଥର ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି । ଶାହାବାଜ ସରିଫ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ ଟି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସେ ୩ ପତ୍ନୀଙ୍କଠାରୁ ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦୁଇଜଣ ତାଙ୍କ ସହ ରହୁଛନ୍ତି ।

ଶାହାବାଜ ସରିଫଙ୍କର କେତେ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି?

ପାକିସ୍ତାନ ଅପେକ୍ଷା ଶାହାବାଜଙ୍କର ବିଦେଶରେ ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି । ୨୦୧୫ ରେ ପାକିସ୍ତାନର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଲଣ୍ଡନରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୫୩ ନିୟୁତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନରେ ୧୦୮.୨୪ ମିଲିୟନ ଥିଲା । ଯଦି ଆମେ ସରିଫଙ୍କ ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଦେଖିବା ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୨୬୨.୨୯ ମିଲିୟନ ହେବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶରିଫଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୧୩୦.୨୨ ନିୟୁତ ଟଙ୍କାର ଋଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଯାହା କଟିବା ପରେ ଶାହାବାଜଙ୍କ ମୋଟ ସମ୍ପତି ମୂଲ୍ୟ ୧୩୨.୬ ମିଲିୟନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଏବ ଗରିବ ଦେଶ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ରାଜନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଅଟନ୍ତି ।

୫ ନିକାହ ଏବଂ ୩ ତଲାକ୍

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୭୩ ମସିହାରେ ୨୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ସହମତି ବିନା ଶାହବାଜ ସରିଫ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଶାହବାଜଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବିବାହ ନୁରସତ ଶାହାବାଜଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା  ଯାହାଙ୍କ ଔରସରୁ  ତାଙ୍କର ୪ ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି । ୪୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନୁସରତ ଶାହାବାଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶାହାବାଜ ୧୯୯୩ ରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମଡେଲ ଆଲିଆ ହନିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ବେଶୀ ଦିନ ତିଷ୍ଟି ନଥିଲା ଏବଂ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ । ଛାଡପତ୍ରର କିଛି ଦିନ ପରେ ରହସ୍ୟମୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଲିଆଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ପରେ ଶାହାବାଜ ୧୯୯୩ ରେ ନିଲୋଫର ଖୋସାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ଏହି ବିବାହ ମଧ୍ୟ ବେଶୀ ଦିନ ତିଷ୍ଟି ନଥିଲା । ଦୁଇଟି ବିଫଳ ବିବାହ ପରେ ଶାହାବାଜ କିଛି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏକାକୀ ରହିଲେ ଏବଂ ୨୦୦୩ ରେ ସେ ଚତୁର୍ଥ ଥର ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଏଥର ଶାହାବାଜ ପାକିସ୍ତାନୀ ଲେଖକ, କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା, ସମାଜସେବୀ ତଥା କଳାକାର ତେହମିନା ଡୁରାନୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଅସମର୍ଥିତ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଦୁହେଁ ଆଠ ବର୍ଷର ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ପରେ ଗୁପ୍ତରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୨ ରେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ, ଶାହାବାଜ ପୁଣି ଥରେ ପଞ୍ଚମ ଥର ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥର ସେ କୁଲସୁମ ହାଏ ନାମକ ଏକ ଝିଅକୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେ  ଏହି ବିବାହକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୋପନ ରଖିଥିଲେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଉଭୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଛାଡପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ କାଲସୁମ ହାୟା ଶାହବାଜ ସରିଫଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ।