ଇରାନ-ପାକିସ୍ତାନ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ବିଷୟରେ ଆମେରିକା ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା : … ବାଇଡେନ କହିଥିଲେ

90

କିର୍ବି ବାୟୁସେନା ୱାନରେ ଥିବା ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇରାନ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଦୁଇଟି ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର  ସୁସଜ୍ଜିତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଆମେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ କୌଣସି ସଶସ୍ତ୍ର ବିବାଦ ବଢିବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ । ଇରାନ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇସଲାମାବାଦ ନିଜକୁ ଆତ୍ମରକ୍ଷା କରିବାର ଅଧିକାର ପାଇଥିଲା ।

ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଟାର୍ଗେଟ ଉପରେ ଇରାନର ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ସମାନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଇରାନ ପରସ୍ପରର ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରାନକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନାହିଁ ।  ଯେହେତୁ ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସ ଯେ କୌଣସି ଉତ୍ତେଜନା ବିରୋଧରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ପରସ୍ପର ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆମେରିକାର ମୁଖ୍ୟ ସହଯୋଗୀ, ପରମାଣୁ ସଶସ୍ତ୍ର ଇସଲାମାବାଦ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନର ଶତ୍ରୁ ତେହେରାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା

ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ହମାସ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇରାନର ଏବଂ ତାହାର ବନ୍ଧୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ସହ ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ଆମେରିକାର ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । ଏହି ସଂଘର୍ଷ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବାଇଡେନ ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଯେପରି ଦେଖିଥିବେ, ଇରାନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ସହ ଅବସ୍ଥାନ କରିବା ବିଶେଷ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ ।

ଇରାନ-ପାକିସ୍ତାନରେ ପରିସ୍ଥିତି ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇରାନ-ପାକିସ୍ତାନ ପରିସ୍ଥିତିର ସମାଧାନ କିପରି ହେବ ତାହା ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉପରେ ଯଥାସମ୍ଭବ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ । ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ ଯେ ଏହାର ଫଳାଫଳ କଣ ହେବ । ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ମୁଖପାତ୍ର ଜନ୍ କିର୍ବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛି ।

ଆତ୍ମରକ୍ଷା ପାଇଁ ଇସଲାମାବାଦର ଅଧିକାର ଅଛି

କିର୍ବି ବାୟୁସେନା ୱାନରେ ଥିବା ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏମାନେ ଦୁଇଟି ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର  ଦ୍ଵାରା ସୁସଜ୍ଜିତ ଦେଶ ଏବଂ ଆମେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ କୌଣସି ସଶସ୍ତ୍ର ବିବାଦ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହୁଁ । ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା  ବଢାଇବ । ଇରାନର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇସଲାମାବାଦ ନିଜକୁ ଆତ୍ମରକ୍ଷା କରିବାର ଅଧିକାର ପାଇଥିଲା । ତେହେରାନ କହିଛି ଯେ ଇରାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଜଣେ ସୁନ୍ନି ମୁସଲମାନ ଉଗ୍ରବାଦୀ ଦଳକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ।

ଇରାନରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇ କହିଛି ଯେ ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । କିର୍ବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଇରାନ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା, ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ବେପରୁଆ ଆକ୍ରମଣ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଇରାନର ଅସ୍ଥିରତା ଆଚରଣର ଆଉ ଏକ ଉଦାହରଣ ।

ଇରାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ

କିର୍ବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇରାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଇସଲାମାବାଦ ୱାଶିଂଟନକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆମେରିକା ସମର୍ଥନ ଯୋଗାଇବ କି ନାହିଁ ବୋଲି ପଚରାଯିବାରୁ ସେ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ।  ଯାହାକି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନକୁ ଗୁପ୍ତ ଭାବେ ସମର୍ଥନ କରେ ବୋଲି ଦାବି କରି ୱାଶିଂଟନ୍ ସହିତ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା ।