ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଜେଲରୁ ଚଲେଇଲେ ନିର୍ବାଚନୀ ଚାଲ । ଭୋଟ୍ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା

50

ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ୮ ଫେବୃଆରୀରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହାର ଠିକ୍ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଏକ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ଜେଲ ଯିବାର ଛ’ ମାସ ପରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଫଟୋ ସେୟାର କରି ଇମ୍ରାନ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି। ପିଟିଆଇ ପାର୍ଟି ସଭାପତି ଇମ୍ରାନ ଖାନ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ …

ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଆଡିଆଲା ଜେଲରୁ  ପିଟିଆଇର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଏକ ନୂଆ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଫଟୋ ଯାହା ଜେଲ ଯିବା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ସହ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହା ମେହମୁଦ ଏବଂ ଓକିଲ ଅବୁଜର ସଲମାନ ନିଆଜୀ ମଧ୍ୟ ନଜର ଆସିଥିଲେ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ, ଜେଲ ଯିବାର ପ୍ରାୟ ଛ’ ମାସ ପରେ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆଡିଆଲା ଜେଲରୁ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କର ଏହା ପ୍ରଥମ ଫୋଟୋ ଯାହା ବାହାରକୁ ଆସିଛି ।

ଇମ୍ରାନ ଏହି ଚିତ୍ରକୁ ତାଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ସେ ପାକିସ୍ତାନର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଇମ୍ରାନ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମୋର ପାକିସ୍ତାନୀବାସୀ, ତୁମର ପ୍ରକୃତ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ କରି ମୋତେ ୨୪ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଁ ତୁମକୁ କେବଳ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ କରୁଛି । ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ । ମତଦାନ ଏଜେଣ୍ଟ ଫର୍ମ ୪୫ ନ ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅପେକ୍ଷା କର ଏବଂ ଶେଷ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ଶାନ୍ତିରେ ରୁହ। ”

ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ମାଧ୍ୟମରେ ପାକିସ୍ତାନର ଲୋକମାନେ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ସ୍ଥିର କରିବେ। ଦେଶରେ ଆକାଶଛୁଆଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ସହ ଲୋକମାନେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବାବେଳେ ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । ଏହା ସହିତ, ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଅନେକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ନିଜ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ

୧୬୭ ପଞ୍ଜୀକୃତ ରାଜନୈତିକ ଦଳରୁ କିମ୍ବା ସ୍ବାଧୀନ ଭାବରେ ମୋଟ ୫୧୨୧  ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ଆମେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ପ୍ରମୁଖ ଦଳଗୁଡିକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ୍ (ନୱାଜ) ଏବଂ ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋ ଏବଂ ଆସିଫ ଅଲି ଜରଦାରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି (ପିପିପି)। ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ (ପିଟିଆଇ) ର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତୀକ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ରଦ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ପିଟିଆଇ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମୁଦ କୁରେଶି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନେତାଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ରକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ସହିତ ପିଟିଆଇର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତୀକ କ୍ରିକେଟ୍ ବ୍ୟାଟ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଇମ୍ରାନ ଖାନ ପାଞ୍ଚଟି ଆସନରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମାର୍ଜିନରେ ମଧ୍ୟ ଜିତିଥିଲେ ।  ପାକିସ୍ତାନ ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଥିଲା ଯେ ଜଣେ ନେତା ପାଞ୍ଚଟି ଆସନରୁ ଠିଆ ହୋଇ ସମସ୍ତ ପାଞ୍ଚଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲେ। ଏଥର ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା କିଏ ବିଜେତା ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିବ।

ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୋଟ କେତେ ଭୋଟର? ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନରେ ୧୨.୮୫ କୋଟି ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଦେଶର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଅଟେ। ସେଠାରେ ୬.୯ କୋଟି ପୁରୁଷ ଭୋଟର ଥିବାବେଳେ ୫.୯ କୋଟି ମହିଳା ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜୀକୃତ ଭୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ୪୪ ପ୍ରତିଶତ ୩୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ । ୨୦୧୮ ପରଠାରୁ ଦେଶରେ ୨.୨୫ କୋଟି ଭୋଟର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରୁ ୧.୨୫ କୋଟି ମହିଳା ଅଛନ୍ତି । ୨୦୧୮ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​୫୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟ ଅଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ।