ଯୁଦ୍ଧର ଦ୍ବାର ଦେଶରେ ତାଲିବାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ । ଯଦି ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ କାହା ପଲା ଭାରୀ ରହିବ ?

114

ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଦିନକୁ ଦିନ ବ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ପାକିସ୍ତାନର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରେ ତାଲିବାନର ମନୋଭାବ ଅଧିକ କଠୋର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ  ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି କ’ଣ ହେବ ?

ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ରେ ଯେତେବେଳେ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କ୍ଷମତା ଗ୍ରହଣ କଲା, ସେତେବେଳେ ଇସଲାମାବାଦ ଏହାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲା । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ଵାରା ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଅନେକ ପ୍ରତିନିଧୀ ପଠାଯାଇଥିଲା । କେତେକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଲିବାନର ଗୁପ୍ତଚର ବୈଠକରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଦୁଇ ପଡୋଶୀ ମୁସଲମାନ ଦେଶର ଏହି ପ୍ରେମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ପ୍ରେମ ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ ଅର୍ଥ ଥିଲା । ଏହାର ମାଟିରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ତେହେରିକ-ଇ-ତାଲିବାନ ପାକିସ୍ତାନ (ଟିଟିପି) କୁ ରୋକିବାରେ ତାଲିବାନ ଏହାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ଆଶା କରିଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲା ​​ଯେ ତାଲିବାନ ସହ ବନ୍ଧୁତା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମାଟିକୁ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବହାରରୁ ରକ୍ଷା କରିବ କିନ୍ତୁ ତାଲିବାନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଟିଟିପି ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବାପରେ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ୱପ୍ନ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ଏହି ତେହେରିକ-ଇ-ତାଲିବାନ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର କାରଣ ।

ଆଜି ଉଭୟ ଦେଶ ଯୁଦ୍ଧର ଦ୍ବାର ଦେଶରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୦୧ ରେ, ଯେତେବେଳେ ୯/୧୧  ପରେ ଆମେରିକାର ଆକ୍ରମଣରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ତାଲିବାନ ସରକାର ଭାଙ୍ଗି  ଯାଇଥିଲା, ତାଲିବାନର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ । ଆଜି ସେହି ତାଲିବାନ ପାକିସ୍ତାନର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଦେଶରେ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ ଏହି ଟେନସନ କେତେବେଳେ ଯେ ଯୁଦ୍ଧରେ ପରିଣତ ହେଇଯିବ ତାହା ଜଣାନାହିଁ ।  ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି, ଯଦି ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ କିଏ ବିଜେତା ହେବ ?

ତାଲିବାନ ପାଖରେ ଏମିତି କେଉଁ ଶକ୍ତି ଅଛି ଯେ ଏହା ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସେନାକୁ ଧମକ ଦେଉଛି ?

ତା ପଛରେ ଏମିତି କୋଉ ଶକ୍ତି ଠିଆ ହେଇଛି ଯେ ସିଏ ଏକ ଆଣବିକ ଶକ୍ତିସମ୍ପନ୍ନ ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଖାତିର କରୁନାହିଁ  ?

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଟେନସନର କାରଣ କ’ଣ ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ।

Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) deteriorating relations with Pakistan

ଟିଟିପି କିଏ ଏବଂ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଟେନସନର କାରଣ?

 ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ ରେ ଜଣେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀ ଉତ୍ତର ୱାଜିରିସ୍ତାନର ପାକିସ୍ତାନୀ ସାମରିକ ପୋଷ୍ଟରେ ବିସ୍ଫୋରକ ବୋଝେଇ ଏକ ଟ୍ରକକୁ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡାଇ ଦେଇଥିଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ସାତ ଜଣ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନିକଙ୍କର ମୃତ୍ଯୁ ଘଟିଥିଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଟିଟିପିକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲା । ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଥିଲା ।  ଏହା ପରେ ତାଲିବାନ ଦୃଢ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ଦେଶର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ପ୍ରତି ବିପଦ ବୋଲି କହିଥିଲା । ଏହାର ଜବାବରେ ତାଲିବାନ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଅନେକ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ବୋଲି ଖବର ଆସିଥିଲା ।

 ପରିସ୍ଥିତି ଏବେ ବି ତିକ୍ତ ଏବଂ ଟେନସନ ।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଟିଟିପି, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି TTP କିଏ ?

ତେହେରିକ-ଇ-ତାଲିବାନ, ପାକିସ୍ତାନ (TTP)  ଯାହାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହା ୨୦୦୭ ବୈତୁଥୁଲ୍ଲା ମେହସୁଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅନେକ ଛୋଟ ମୌଳବାଦୀ ଇସଲାମ ସଂଗଠନକୁ ମିଶାଇ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଯାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନରେ ଖିଲାଫତ ଶାସନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଆଇନକୁ ଶାରିଆ ଆଇନ ସହିତ ବଦଳାଇବା । ଏହି ସଂଗଠନ ୨୦୦୭ ରୁ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନେକ ବଡ଼ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି । ୨୦୧୨ ରେ ମାଲାଲା ୟୁସୁଫଜାଇଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ସାଂଘାତିକ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଟିଟିପି ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲା । ୨୦୧୪ ଶେଷରେ, ଟିଟିପି ପେଶୱାରର ଏକ ସାମରିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ୧୩୦ ରୁ ଅଧିକ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ବଡ଼ ଧରଣର ଅପରେସନ୍ କରିଥିଲା, ଫଳସ୍ୱରୂପ ଏହି ସଂଗଠନର ଶକ୍ତି ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ।

୨୦୨୧ ରେ ତାଲିବାନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ସଂଗଠନର ଶକ୍ତି ପୁନର୍ବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ଲାଗିଲା । ତେବେ ତାଲିବାନ ସର୍ବଦା ଅସ୍ୱୀକାର କରେ ଯେ ସେମାନେ ତେହେରିକ-ଇ-ତାଲିବାନକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସମର୍ଥନ ଦେଉ ନାହାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିବାନ ଏବଂ ଟିଟିପି ମଧ୍ୟରେ ବିଚାରଗତ, ଆଦର୍ଶଗତ ସମାନତା ଅଛି ।  ଯଦିଓ ତାଲିବାନର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱ ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରନ୍ତି, ତାଲିବାନ ଭିତରେ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଟିଟିପି ପାଇଁ କିଛି ଦୁର୍ବଳତା  ରଖିଛନ୍ତି ।

Pakistan Army 1

ଯଦି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି କ’ଣ ହେବ ?

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ହେଉଛି ଏକ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ଦେଶ । ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ନବମ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସେନା । ତିନୋଟି କ୍ଷେତ୍ର, ବାୟୁସେନା, ସେନା ଏବଂ ନୌସେନାରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଶକ୍ତି ଅଛି । ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ତାଲିବାନ ପାକିସ୍ତାନ ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ମେଳ ଖାଉଥିବା ପରି ମନେ ହେଉନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ଧର୍ମଘଟ ପରେ ତାଲିବାନ କହିଛି, “ବିଶ୍ବର ମହାଶକ୍ତି ସହିତ ଲଢିବାର ଆମର ଢେର ଅଭିଜ୍ଞତା ଅଛି । ଆମ ଦେଶ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ଆମେ ବରଦାସ୍ତ କରିବୁ ନାହିଁ। ”ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ତାଲିବାନ ରୁଷ , ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ବଡ ଶକ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ନିଜ ଦେଶରୁ ତଡ଼ି ଦେଇଛି କିନ୍ତୁ ସୀମାରେ ଲଢିବାର ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ଅଭିଜ୍ଞତା ନାହିଁ । ତାଲିବାନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନିଜ ଦେଶ ଭିତରେ ଯେ କୌଣସି ସୁପର ପାୱାରକୁ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବ କିନ୍ତୁ ସୀମା ବାହାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ଦୀର୍ଘ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତ ସହିତ ୪ ଟି ଯୁଦ୍ଧ କରିଛି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ମଧ୍ୟ ଦେଶ ବାହାରେ ଥିବା ଗଲ୍ଫ ଦେଶରେ ଅନେକ ଅପରେସନ୍ କରିଛି ।