ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ବାଚନ: ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍ ପତନ : PML-N ହାତ ଧରିଲେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପିଟିଆଇ ନେତା

89

ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​କୌଣସି ବି ଦଳ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଜାତୀୟ ସଭାରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୧୬୯ ।  ଏହି ସଂଖ୍ୟା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନରେ ମିଳିତ ମେଣ୍ଟ  ରାଜନୀତି ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଘୋଡାବେପାର ଆରମ୍ଭ ହେଇଯାଇଛି ।  ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ବାଚନରେ କୌଣସି ଦଳକୁ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ମିଳିନାହିଁ । ଏହାପରେ ମେଣ୍ଟ ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ ହେଇଯାଇଛି । ଲାହୋର ଜାତୀୟ ସଭାର NA-121 ଆସନରୁ ଜିତିଥିବା ଆଜାଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ୱାସିମ କାଦିରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ (ପିଟିଆଇ) ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ-ନୱାଜରେ ଯୋଗ ଦେଇଛି । ଭୋଟ ଗଣତି ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ନୱାଜ ସରିଫ ଅନ୍ୟ ଦଳ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ । ଏବେ ନୱାଜ ସରିଫ ୱାସିମ କାଦିରଙ୍କ ରୂପରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି ।

PML-N ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଭିଡିଓରେ ୱାସିମ କାଦିର ମରିୟମ ନୱାଜ ଏବଂ ପିଏମଏଲ-ଏନ ନେତାଙ୍କ ସହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ଭିଡିଓରେ ୱାସିମ କାଦିର କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ୱାସିମ କାଦିର, ପୂର୍ବତନ ପିଟିଆଇ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଲାହୋର ମୋ ଘରକୁ ଫେରିଛି । ମୋର ଅଞ୍ଚଳର ତଥା ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ମୁଁ ପୁନର୍ବାର ମୁସଲିମ୍ ଲିଗ୍- N ରେ ଯୋଗ ଦେଇଛି।” କାଦିର ପ୍ରଥମ ପିଟିଆଇ ନେତା ଯିଏ ଦଳ ଛାଡିଛନ୍ତି ।

ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ନାମରେ ଭୋଟ୍ ମାଗିଥିଲେ ।

କାଦିର ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ନାମରେ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଭୋଟ୍ ମାଗିଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ସଭାରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦୁଃଖ କାହାଣି କହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ । ମୁଁ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ । ତାଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ଭୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିରାଶ ହେବାର ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସିଛି । ଯଦିଓ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ବୋଲି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପିଟିଆଇ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା, ତଥାପି ଏହା ତାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କଠାରୁ ଆଶା ରଖିଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ଦଳ ଛାଡ଼ିବେ ନାହିଁ ।

ଆଉ ୩ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ PML-N ରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି

କାଦିରଙ୍କ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ଆଉ ତିନି ଜଣ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ (ଅଣ- PTI ସମର୍ଥିତ) PML-N ରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଚିନିଅଟ୍ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଜିତିଥିବା ତିନିଜଣ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ୍ ଲିଗ୍ ନୱାଜରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।ଶାହବାଜ ସରିଫ ଏହି ତିନି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମହମ୍ମଦ ସାକିବ ଖାନ ଚାଦର, ତୈମୂର ଲାଲୀ ଏବଂ ସୟଦ ଜୁଲଫିକର ଅଲିଙ୍କୁ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବାରୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନରେ କିଏ ସରକାର ଗଠନ କରିବ ?

ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କ ଦଳ ପ୍ରାୟ ୭୯ ଟି ଆସନ ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ଯଦିଓ କୌଣସି ଦଳ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ପାଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ନିର୍ବାଚନରେ ଏକକ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ଦଳ ଅଟେ । କାରଣ ପିଟିଆଇ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ୯୩ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସ୍ୱାଧୀନ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ।

ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପରେ ଉଭୟ ପିଟିଆଇ ଏବଂ ପିଏମଏଲ-ଏନ ବିଜୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ହୋଇଛି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଯେତେବେଳେ ଗୃହ ଡକାଯିବ, ସେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ସଭାରେ ୧୬୯ ର ମ୍ୟାଜିକ ନମ୍ବର ହାସଲ କରି ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଦେଖାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାର୍ଥୀ କେବଳ ମିଳିତ ମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ପିପିପିର ମଧ୍ୟ ୫୪ ଟି ସିଟ୍ ରହିଛି ।