ଦୁନିଆରେ ବହୁ ପଛରେ ପଡିଯାଇଛି ପାକିସ୍ତାନ : ଏହାକୁ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ: ନୱାଜ ସରିଫ

115

ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୱାଜ ସରିଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ବର୍ତ୍ତମାନର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଅଛି । ଏହାକୁ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ । ଏହା ସହିତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ସେ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଚାକିରି ସୃଷ୍ଟି କରିବେ ।

ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ନୱାଜ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ କଠୋର ପୁଣି ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ।ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗର ମୁଖ୍ୟ ନୱାଜ ସରିଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର। ନୱାଜଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ସେତେବେଳେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ (ପିଏମଏଲ) ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦଳ ଜୋରସୋରରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ।

୨୪ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏବେ ନିର୍ବାଚନୀ ମାହୋଲ । ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ନେତାମାନେ ଜୋରଦାର ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନର ଖାଇବର ପାଖ୍ଟନଖୱା ପ୍ରଦେଶର ମନସେରା ସହରରେ ନୱାଜ ସରିଫ NA-15 ରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି । ସୋମବାର ଏକ ରାଲିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ୱରେ ବହୁ ପଛରେ ପଡ଼ିଛି ଏବଂ ଦେଶକୁ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାର ସମୟରେ ଡଲାର ତୁଳନାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କାକୁ ସେ ୧୦୪ ରେ ସୀମିତ ରଖି ନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ନଗଦ ଅର୍ଥରେ ଅଭାବ ଥାଇ ସୁଦ୍ଧା  ବିଦ୍ୟୁତ କାଟକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ବନ୍ଦ କରି ପାରିଥିଲେ । ନାମ ନନେଇ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ ପିଟିଆଇ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଖାଇବର ପାଖ୍ଟନଖୱାବାସୀ ‘ମିଥ୍ୟାବାଦୀ’ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିବାରୁ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

୨୦୧୩ ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ମରଣ କରି ନୱାଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାମିଆତ୍ ଉଲେମା-ଇ-ଇସଲାମ (JUI-F) ମୁଖ୍ୟ ମୌଲାନା ଫଜଲୁର ରେହମାନ କେପିରେ ଏକ ମିଳିତ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ, ତଥାପି ତାଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟା ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ୨୦୧୩  ରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଦେଶକୁ ଶାସନ କରୁଥିବା ପାର୍ଟିରେ ଖୋଳତାଡ଼ କରି PML-N ସୁପ୍ରିମୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଲୋକମାନେ ପ୍ରଦେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ମୁଁ KP ର ଲୋକଙ୍କୁ ପଚାରୁଛି ଗତ ୧୦  ବର୍ଷ ଶାସନ କାଳରେ PTI କଣ କରିଛି ?

ନୱାଜ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନିଥର ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ସେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ସରକାର ଚାକିରି ଯୋଗାଇଦେବେ ଏବଂ ମନସେହରାଙ୍କୁ ନିଜସ୍ୱ ବିମାନବନ୍ଦର ମିଳିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।