‘ରାସ୍ତାରେ ବିଛେଇଦେଲେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ : ବୋଲାନକୁ କବଜା କରିଥିବାର ଦାବି କଲେ ବାଲୁଚ ବିଦ୍ରୋହୀ  । ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସହ ଘମାଘୋଟ ସଂଘର୍ଷ

85

ଗତ ରାତିରୁ ବୋଲାନ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମଧ୍ୟରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି । ତେବେ ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଶାସନ କହିଛି ଯେ ଗୁପ୍ତ ସୂଚନା ଆଧାରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାମଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି ।

ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି ମୁଖପାତ୍ର ଜୟନ୍ତ ବାଲୋଚ ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଶାସନର ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବୋଲାନ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସେମାନଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ  ସେନା ସହ ଲଢେଇ ପାଇଁ ସେମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଅନେକ ବିପଜ୍ଜନକ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଇନ ବିଛେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବିଏଲ୍ଏ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଚେତାବନୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବାଲୁଚ୍ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମିର ଏକ ବିଶିଷ୍ଟ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ପେଶାଲ୍ ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଅପରେସନ୍ ସ୍କାଡ୍ ଅପରେସନ୍ ଡାଏରା-ଇ-ବୋଲାନ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୋଲାନ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ତଥା ବାହ୍ୟ ରାସ୍ତାକୁ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିଛି । ରାସ୍ତାରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଇନ ବିଛା ଯାଇଛି । BLA କହିଛି ‘ତେଣୁ ଏହି ରାସ୍ତାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଯାତାୟାତ ନକରିବାକୁ ଆମେ ବାଲୁଚି ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛୁ ।’

ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ମାରିଥିବାର ଦାବି

ଏହି ସଂଗଠନ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି ଯେ ସେମାନେ  ବୋଲାନରେ ଏକ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଶିବିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି । ସେହି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାଚ ସହର ବାଲୁଚ୍ ଲିବରେସନ୍ ଫାଇଟର୍ସଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଅଛି । ବାଲୁଚି ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମିର ଏହି ଚେତାବନୀ ଚିଠି ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ପ୍ରଦେଶରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି କାରଣ ଏହି ସହର ଏବଂ ରାସ୍ତା ବାଲୁଚିସ୍ତାନକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଅନ୍ୟ ସଡ଼କ ଏବଂ ସହର ସହିତ ଯୋଡିଥାଏ ।