ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଲୋକ ଉପଯୁକ୍ତ ଜବାବ ପାଇବେ । ପାକ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜରଦାରୀଙ୍କ ବଡ ବିବୃତ୍ତି ।

71

ରବିବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆସିଫ ଅଲି ଜରଦାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଯେ କୌଣସି ଶକ୍ତି ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହିଦ ସୈନିକଙ୍କ ରକ୍ତ ପାଇଁ ଜବାବ ଦେବକୁ ପଡ଼ିବ । ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଜବାବ ଦେବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆସିଫ ଅଲି ଜରଦାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଉତ୍ତର ୱାଜିରିସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ସାତ ଜଣ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜରଦାରୀଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଆସିଛି ।

ରବିବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆସିଫ ଅଲି ଜରଦାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଯେ କୌଣସି ଶକ୍ତି ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହିଦ ସୈନିକଙ୍କ ରକ୍ତ ପାଇଁ ଉତ୍ତରଦୀୟ ରହିବ ।
ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଏବଂ ଜଣେ କ୍ୟାପଟେନଙ୍କ ସମେତ ପାଞ୍ଚଜଣ ସୈନିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଦ୍ଵାରା ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଜରଦାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ପାକିସ୍ତାନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ଯିଏ ଆମ ସୀମା, ଘର କିମ୍ବା ଦେଶ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଆତଙ୍କବାଦ କରିବ ସିଏ ଯିଏ ବି ହେଇଥାଉ ନା କାହିଁକି ଆମେ ତାଙ୍କୁ କଡ଼ା ଜବାବ ଦେବୁ। ସିଏ କେଉଁ ବି ଦେଶର ହେଉଥାନ୍ତୁ ।

ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନିଆଯିବ

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ରେ ପାକିସ୍ତାନର ୧୪ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଜରଦାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ମହାନ ବଳିଦାନ ଆମର ସାହସୀ ପୁତ୍ରମାନଙ୍କର ନିଷ୍ଠାର ଆଉ ଏକ ଗୌରବମୟ ଇତିହାସର ସାକ୍ଷୀ । ଯେଉଁମାନେ ଆମ ମାତୃଭୂମିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଚରମ ବଳିଦାନ ଦେବାକୁ କେବେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ଆମର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସହିତ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଏକତାର ସହ ଛିଡା ହୋଇଛି । ଶହୀଦ ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇ ସେ  କହିଛନ୍ତି ‘ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ସହ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ନିଜର ସଂକଳ୍ପକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି । ଦେଶର ସାହସୀ ଭାଇ, ପୁଅ ଏବଂ ବନ୍ଧୁମାନେ ସୀମା ରକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଜରଦାରୀ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ମାଟିର ପୁଅମାନଙ୍କର ରକ୍ତ ବୃଥା ଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ହିଂସା ଏବଂ ଆତଙ୍କରେ ଘେରା ପାକିସ୍ତାନ

ଏହି ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଷ୍ଟାଫ୍ କମିଟିର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଜେନେରାଲ୍ ସାହିର ଶ୍ୟାମଶାଦ ମିର୍ଜା, ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ସୟଦ ଅସୀମ ମୁନୀର, ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ହାକ ଦାର ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହସିନ୍ ନାକଭି, ବରିଷ୍ଠ ସେବାୟତ ତଥା ବେସାମରିକ ଅଧିକାରୀ, ଶହୀଦଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ନିଷିଦ୍ଧ ତେହେରିକ-ଇ-ତାଲିବାନ ପାକିସ୍ତାନର ହାଫିଜ ଗୁଲ ବାହାଦୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସାମରିକ ପୋଷ୍ଟରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ରାୱଲପିଣ୍ଡିରେ ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରୁଥିବା ତାଲିବାନ ନେତା ହାଫିଜ ଗୁଲ ବାହାଦୂରଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାକିସ୍ତାନର ଅନ୍ୟତମ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ୨୦୧୪  ରେ ଅପରେସନ୍ ଜାରବ-ଏ-ଆଜବ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ପଳାଇଥିଲେ।ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେନା କହିଛି ଯେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଏକ ସାମରିକ ସ୍ଥାପନରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମକୁ ପଣ୍ଡ  କରିଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଭର୍ତ୍ତି ଏକ ଗାଡିରେ ଛ’ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏଥିରେ ପ୍ରବେଶ କରି ବିଲଡିଙ୍ଗ ରେ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲେ ।