ଓଜେଇଇ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଜାରି ହେଲା ଏସଓପି : କୋଭିଡ୍-୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

900

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଓଜେଇଇ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏସଓପି ଜାରି ହୋଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କୋଭିଡ୍-୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସୁବିଧା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

  • ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ମୋଟ ବସିବା କ୍ଷମତାର ମାତ୍ର ୫୦% ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ, ଯେପରି ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ରମାଗତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ବଜାୟ ରହିବ ।
  • ଯଦି କୌଣସି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କର ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ପରି ଦେଖାଯାଏ, ତାଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରଭାବେ ନିର୍ମିତ ଅଲଗା ହଲରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।
  • ପ୍ରତ୍ୟେକ ସିଫ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ, ପରୀକ୍ଷା ହଲ୍, କବାଟ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍, ଲିଫ୍ଟ ସୁଇଚ୍, ରେଲିଂ ଇତ୍ୟାଦି ସମେତ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥାନର ବିଶୋଧୀକରଣ ହେବ ।
  • ପ୍ରତ୍ୟେକ ସିଫ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ବସିବା ସ୍ଥାନ, ଚେୟାର, ଡେସ୍କ, ମନିଟର, କିବୋର୍ଡ୍, ମାଉସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ବିଶୋଧିତ କରାଯିବ ।
  • ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ୩ ପ୍ଲାଇ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ଆସିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ତରଳ ସାନିଟାଇଜରର ଛୋଟ ସ୍ୱଚ୍ଛ ପାତ୍ର ଆଣିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ ।
  • ସମସ୍ତ ଇନଭିଜିଲେଟର୍ ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାସ୍କ ଏବଂ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।
  • ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସାବୁନରେ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର୍ ଦ୍ୱାରା ହାତ ସଫା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ।
  • ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥାନ ଭିତରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।
  • ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱର ନିୟମ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯୋଗାଯୋଗ ବିହିନ ହେବ ।
  • ଥର୍ମୋଗନ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରବେଶ ପଏଣ୍ଟରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ।
  • ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡରେ ଥିବା ବାରକୋଡ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଡକୁ ସ୍ପର୍ଶ ନ କରି ବାରକୋଡ୍ ରିଡର୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ।
  • ପରୀକ୍ଷା ଲ୍ୟାବରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ହ୍ୟାଣ୍ଡହେଲ୍ଡ ଧାତୁ ଡିଟେକ୍ଟର (ଶରୀରକୁ ସ୍ପର୍ଶ ନକରି) ବ୍ୟବହାର କରି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଫ୍ରାଇସିଂ କରାଯିବ ।
  • ସିଟ୍ ଆବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ଲ୍ୟାବ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ପ୍ରବେଶ ସମୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଏହିପରି ପଏଣ୍ଟରେ ଭିଡ଼ ନହେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଡିସପ୍ଲେ ବୋର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ନାହିଁ  ।
  • ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ, ପାଞ୍ଚଟି ଖାଲି ସିଟ୍ କାଗଜପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଡେସ୍କରେ ରଖାଯିବ ।
  • ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱର ନିୟମକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ସହିତ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଏବଂ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି  ।

Comments are closed.