ଇପିଏଫଓର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି । ଏବେ ଜନ୍ମ ତାରିଖର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଭାବେ ଗ୍ରହଣୀୟ ହେବ ନାହିଁ ଆଧାରକାର୍ଡ

303

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଆଧାର କାର୍ଡ ବାବଦରେ ଇପିଏଫଓ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି । ଇପିଏଫଓରେ କୌଣସି ବି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଧାରକାର୍ଡରେ ଥିବା ଜନ୍ମ ତାରିଖ ପ୍ରମାଣପତ୍ରକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଇପିଏଫଓ ଏବେ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ବୈଧ ଦଲିଲ୍ ତାଲିକାରୁ ବାଦ ଦେଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠି ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏକ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିଛି ।

ଇପିଏଫଓ କହିଛି ଯେ ଏବେ ଆଧାର ବ୍ୟବହାର କରି ନିଜ ଜନ୍ମ ତାରିଖକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ରେ ଇପିଏଫଓ ଏହି ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିଛି । ଏହି ଅନୁଯାଇ ୟୁଆଇଡିଏଆଇ ରୁ ଏକ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜନ୍ମ ତାରିଖ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ବୈଧ ହେବ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ବୈଧ ଦଲିଲ୍ ତାଲିକାରୁ ବାଦ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ସେଥିପାଇଁ ଆଧାର ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଇଏଫଓ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାର୍କସିଟ୍ ଓ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡ ପ୍ରମାଣପତ୍ର କିମ୍ବା କୌଣସି ସରକାରୀ ବୋର୍ଡ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଜନ, ପାସପୋର୍ଟ, ପାନ୍ ନମ୍ବର, ସରକାରୀ ପେନସନ୍ ଏବଂ ମେଡିକ୍ଲେମ ପ୍ରମାଣପତ୍ରକୁ ଜନ୍ମ ତାରିଖର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ୟୁଆଇଡିଏଆଇ କହିଛି ଯେ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଏବଂ ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଆଧାର କାର୍ଡ ହେଉଛି ଏକ ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପତ୍ର । ଏହାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହା ତୁମର ପରିଚୟ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ବାସସ୍ଥାନର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ସାରା ଦେଶରେ ବୈଧ । ହେଲେ ଆଧାରକୁ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ।

ନିକଟରେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବନାମ ୟୁଆଇଡିଏଆଇ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଭାବରେ ନୁହଁ ବରଂ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।