ରେଳଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ଏଣିକି ଏସି ବଗିରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ହେବ ଶସ୍ତା

191

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ରେଳଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ଆଣିଲା ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗ । ଏଣିକି ଲୋକମାନେ ଶସ୍ତା ଭଡା ଦେଇ ଏସି ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାର ସୁବିଧା ପାଇବେ । ବାସ୍ତବରେ, ସାଧାରଣ ଏସି୩ ଟାୟାର୍ କୋଚ୍ ତୁଳନାରେ ଏସି୩ ଇକୋନୋମି କ୍ଲାସ୍ କୋଚଗୁଡିକରେ ଯାତ୍ରା ଶସ୍ତା ହେବ ।  ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ନୂତନ ଏସି -୩ ଇକୋନୋମି ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଭଡା ସ୍ଥିର କରିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହାର ଭଡା ଏସି୩ ଶ୍ରେଣୀର ଭଡା ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ ୮ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ହେବ। କିଛି ବିଶେଷ ସୁବିଧା ଏସି୩ ଇକୋନୋମି ଶ୍ରେଣୀ କୋଚରେ ରଖାଯାଇଛି।

ରେଳବାଇ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏଭଳି କୋଚଗୁଡ଼ିକୁ ଟ୍ରେନରେ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଟ୍ରେନରୁ ସ୍ଲିପର ଶ୍ରେଣୀର କୋଚ୍ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ଭବିଷ୍ୟତରେ, ଗରିବ ରଥ ଟ୍ରେନରେ କେବଳ ଏସି୩ ଇକୋନୋମି କୋଚ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । କାରଣ ସ୍ଲିପର କୋଚର ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଏସି ଶ୍ରେଣୀରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ, କପୁରଥାଲା ରେଳ କୋଚ୍ କାରଖାନାରେ ଏସି -୩ ଇକୋନୋମିର ୫୦ ଟି କୋଚ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି କୋଚଗୁଡିକ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରେଳ ଜୋନ୍ କୁ ପଠାଯାଇଛି । ରେଳବାଇ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏସି -୩ ଇକୋନୋମିର ୮୦୦ କୋଚ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୩୦୦ କୋଚ୍ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରାଲ୍ କୋଚ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଚେନ୍ନାଇରେ, ୨୮୫ଟି ରାଏବରେଲିର ମଡର୍ଣ୍ଣ କୋଚ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ୧୭୭ ଟି କୋଚ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି କାପୁରତାଲାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ।