ସରକାର ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦରେ ନୋଟ ଓ ଖୁଚୁରା ତିଆରି ହେବ । କେମିତି ନୋଟ୍ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହେବ ! ସେନେଇ ମତାମତ ଦେବେ ଆପଣ, ଆରବିଆଇ ଛାପିବ ନୋଟ

114

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଏଣିକି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପସନ୍ଦରେ ନୋଟ ତିଆରି କରିବ ଆରବିଆଇ । ଆଉ ସରକାର ନୁହେଁ ବରଂ ଲୋକମାନଙ୍କ ମତାମତ ନେବା ପରେ ନୋଟ୍ ତିଆରି କରିବେ ସରକାର । କେମିତି ନୋଟ ତିଆରି ହେବ ଓ କେମିତି ତାହାର ରୂପ ରେଖ ରହିବ ସେନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ଆପଣ ।

ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ନୋଟ୍ ପସନ୍ଦ କରିବେ? ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଦ୍ରା ନୋଟଗୁଡ଼ିକର ଗୁଣରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କି? ଆପଣ ୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୧୦ ଟଙ୍କା ମୁଦ୍ରା ବଦଳରେ ନୋଟ୍ ନେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କି? ଆପଣ ପର୍ୟ୍ୟାପ୍ତ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଉପଯୋଗୀ କି? ୨୦୦ ରୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ନାମିତ ନୋଟର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି? ଆପଣ ଏକ ଟଙ୍କା ମୁଦ୍ରାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କରିବେ କି? ଏହି ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଯାହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଚାହୁଁଛି ତୁମେ ଉତ୍ତର ଦିଅ ଜ୍ଝ

ନୋଟ ତିଆରି ହେବ ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦରେ !

ଖୁଚୁରାର ରୂପରେଖ ବି ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବେ ଆପଣ !

ସର୍ଭେ କରିବ ଆରବିଆଇ

ଏଥିପାଇଁ ଏକ ବୃହତ ସ୍ତରରେ ଏକ ସର୍ଭେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ଜ୍ଝ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ଦେଶରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ସର୍ଭେ ଆଧାରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଚାରିତ ନୋଟ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ। ନୂତନ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ, ଏହା ମନେ ରଖାଯିବ ଯେ ନୋଟ୍ ଏବଂ ମୁଦ୍ରାରେ ବ୍ୟବହୃତ କାଗଜ ଏବଂ ନୋଟ୍ ଛାପିବା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ହେବା ଉଚିତ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଦେଶ ମୁଦ୍ରା ପରିଚାଳନାରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିବ।

କେବେଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସର୍ଭେ ?

ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ରେ ଏହି ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ପୁନର୍ବାର କରାଯିବ ଜ୍ଝ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ ରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ଆରବିଆଇ ଏହାର ମୁଦ୍ରା ପରିଚାଳନାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ସେହି ସମୟରେ, ସର୍କୁଲାରରେ ଆଣିଥିବା ୨୦୦୦ ଟି ନୋଟର ମୁଦ୍ରଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୨୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରଚଳନ କରାଯାଇଥିଲା ଜ୍ଝ

ନୋଟ୍ ଗୁଡିକ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ନିରାପଦ କରିବା ଏବଂ ନକ୍ସଲଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ବୈଶିଷ୍ଟ ଗୁଡିକ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଜ୍ଝ ନୋଟ୍ ପ୍ରଚାରର ମୂଲ୍ୟକୁ ଦୂର କରିବା ଏବଂ ନକ୍ସଲଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ନୋଟକୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିବାରେ ଏହା ସଫଳ ମନେହୁଏ, ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ ସେଠାରେ ଅନେକ ଉନ୍ନତି ହୋଇଛି।

ନୂଆ ନୋଟ୍ ତିଆରି ହେଲା, ବିକୃତ ନୋଟ ସଂଖ୍ୟା କମିଲା

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରଠାରୁ, ନୂତନ ନୋଟ୍ ଜାରି ହେବା ଦିନଠାରୁ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ପୁରୁଣା ବିକୃତ ନୋଟ ସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଜ୍ଝ ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ (ଯେତେବେଳେ ୧୦୦, ୨୦୦ ଏବଂ ୫୦୦ ନୋଟର ନୂତନ ବୈଶିଷ୍ଟ ଗୁଡିକ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା), ସେତେବେଳେ ୨,୭୬,୭୮୨ ପୁରୁଣା ବିକୃତ ନୋଟ୍ ଆରବିଆଇକୁ ଆସିଥିଲା, ଯାହାର ସଂଖ୍ୟା ୨୦୧୯-୨୦ ରେ ୧,୪୬,୫୩୦ କୁ ଖସି ଆସିଛି । ଆରବିଆଇ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଛି ଯେ, ଏମିତି ସର୍ଭେ ପରେ ଅନେକ ମତାମତ ଆସିବ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ପାଇଁ ମୁଦ୍ରା ପରିଚାଳନାରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ବୋଲି ଆରବିଆଇ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସୂଚନା ପାଉଛି। ମୁଦ୍ରାର ଚାହିଦା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି।

Comments are closed.